Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Titel Gymnasielärare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Utbildning

    Gymnasieskola, Europaprogrammet, Carlforsska gymnasiet, Västerås 96-99. Studier vid Uppsala universitet, Mälardalens högskola och Södertörns högskola 99-07.
  • Anställningar

    Vikarie inom barnomsorg och skola 00-06. Lagerarbetare, Seelig, Morgongåva. Kassapersonal, Ullared 2/Karlssons i Morgongåva. Gymnasielärare, Rekarnegymnasiet i Eskilstuna, 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 06-17. Ledamot, kommunstyrelsen 10-17, ersättare 06-10. Ledamot, utbildningsnämnden 04-06 och kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-09. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot kulturutskottet 17-18, vice ordförande 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 17-18, miljöutskottet 17-18, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kyprianos Tsouplakis och Marie-Charlotte Silversten, f. Nilsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KrU11 29 april 2020 Frågor om film och public service
Debatt om förslag 2019/20:KrU10 29 april 2020 Kultur för alla
Debatt om förslag 2019/20:KrU8 29 april 2020 Civila samhället inklusive idrott och folkbildning
Debatt om förslag 2019/20:KrU9 1 april 2020 Kulturarvsfrågor

med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning av lagstiftningen


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3

Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:3622 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad

Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagen bör slå fast att fjärrundervisning inte ska vara tillåten


Utskottsberedning: 2019/20:UbU23

Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3564 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning

Motion 2019/20:3529 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3529 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att besluta att lagstiftningen om prioriteringsbestämmelserna ska träda i kraft den 1 januari 2021


Utskottsberedning: 2019/20:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3529 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3529 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se