Teresa Carvalho (S)

Teresa Carvalho (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 118
Titel Pol.mag
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864546
E-post teresa.carvalho[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-01-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-04-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-04-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-04-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Ledamot EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Fernando Carvalho och Ulla Petterson Carvalho.
  • Utbildning

    Hagagymnasiet, Norrköping, slutår 03. Pol.mag. examen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Informatör, Byrån mot diskriminering 09-11. Informations- och föreningssamordnare, Riksbyggen 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrköping 06-. Kommunstyrelsen, Norrköping 10-14 och 1:e vice ordförande 12-14. Gymnasienämnden, Norrköping 07-10. Ordförande, arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, Norrköping 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Norrköping 15-.
  • Litteratur

    En svårslagen själ, om Norrköping - socialdemokratin och framtiden (13, tillsammans med Lars Stjernkvist, Eva Andersson och Olle Johansson).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Alla barns rätt till förskola

Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. S Alla barns rätt till förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alla barns rätt till förskola oavsett föräldrarnas livssituation samt att uppmuntra barn med störst behov att delta i förskoleverksamhet, och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1999 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Barnomsorg på obekväm arbetstid

Motion 2018/19:1977 av Teresa Carvalho och Johanna Haraldsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1977 av Teresa Carvalho och Johanna Haraldsson båda S Barnomsorg på obekväm arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barnomsorg på obekväm arbetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utbyggnaden av barnomsorgen är och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1977 av Teresa Carvalho och Johanna Haraldsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1977 av Teresa Carvalho och Johanna Haraldsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.