Ingela Thalén (S)

Ingela Thalén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel f.d. statsråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-06-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-06-14
    • Ledig 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1996-03-23 – 1999-09-30
    • Ledig 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 1992-02-25 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-02-21 – 1992-02-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-02-20
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-11-19 – 2004-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-17 – 2004-06-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-06-14
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1990-05-31 – 1991-09-30
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 1987-10-20 – 1990-02-27
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Socialminister 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Socialminister 1994-10-07 – 1996-03-22
    • Socialminister 1990-02-27 – 1991-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Interpellationsdebatt 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 2 maj 2001 familjehemmen
Interpellationsdebatt 2000/01:354 av Viklund, Margareta (kd) 2 maj 2001 vårdkostnader
Interpellationsdebatt 2000/01:334 av Artin, Murad (v) 2 maj 2001 Israel och den palestinska befolkningen

familjecentralers framtid

Skriftlig fråga 2003/04:947 av Thalén, Ingela (s)

den 18 mars Fråga 2003/04:947 av Ingela Thalén s till statsrådet Berit Andnor om familjecentralers framtid I många kommuner i landet har kommun och landsting etablerat familjecentraler eller familjehus som stöd till unga familjer. Där samverkar mödravårdscentral, barnavårdscentral, socialtjänst och öppen förskola.

Inlämnad: 2004-03-18 Besvarare: Berit Andnor (S)

bostadsanpassningsbidraget

Skriftlig fråga 2003/04:471 av Thalén, Ingela (s)

den 15 december Fråga 2003/04:471 av Ingela Thalén s till statsrådet Berit Andnor om bostadsanpassningsbidraget Bostadsanpassningsbidraget är till för att medge människor med funktionshinder möjlighet att anpassa bostaden efter det funktionshinder man drabbats av. Ett funktionshinder är att ha drabbats av astma och

Inlämnad: 2003-12-15 Besvarare: Berit Andnor (S)

Antalet högskoleplatser i Stockholms län

Motion 2003/04:Ub507 av Niclas Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub507 av Niclas Lindberg m.fl. s Antalet högskoleplatser i Stockholms län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av fler högskoleplatser till Stockholmsregionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se