Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14, kulturutskottet 14-18 och arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant sammansatta civil- och kulturutskottet 18, utbildningsutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19 och finansutskottet 19-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Medel till underhåll

Interpellation 2020/21:726 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:726 Medel till underhåll av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I direktivet till framtagandet av inriktningsunderlaget ingick att beskriva effekterna av såväl utökad som minskad ram med 20 procent med utgångspunkt i nuvarande förvaltningsanslag 20182029 års planTrafikverket

Inlämnad: 2021-05-11 Svarsdatum: 2021-05-25 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:726 av Lars Beckman (M) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Medel till underhåll

Samhall

Interpellation 2020/21:710 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2020/21:710 Samhall av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Ett flertal medier har rapporterat om grava arbetsmiljöbrister inom Samhall. Dessutom framkommer fakta om att fel målgrupper erhåller det stöd som verksamheten är ämnad för samt att resultatet för det antal personer som

Inlämnad: 2021-05-05 Svarsdatum: 2021-06-04 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:710 av Saila Quicklund (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Samhall

Problem på Samhall och behovet av en rymligare arbetsmarknad

Interpellation 2020/21:709 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2020/21:709 Problem på Samhall och behovet av en rymligare arbetsmarknad av Ali Esbati V till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Under de år som jag har haft privilegiet att vara riksdagsledamot har jag återkommande, i bland annat interpellationer, tagit upp problem runt urvalskriterier och arbetsmiljö

Inlämnad: 2021-05-05 Svarsdatum: 2021-06-04 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:709 av Ali Esbati (V) (pdf, 116 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Problem på Samhall och behovet av en rymligare arbetsmarknad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se