Odd Engström (S)

Odd Engström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-02-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 1993-02-09
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1992-11-06 – 1993-02-09
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gruppboende för åldersdementa

Motion 1992/93:So249 av Inger Hestvik m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:So249 av Inger Hestvik m.fl. s Gruppboende för åldersdementa Antalet äldre ökar. Under hela 1990-talet kan vi räkna med ett stigande antal ålderspensionärer. Därmed ökar också behovet av samhällelig service. Det handlar om ett ökat behov av insatser inom hemtjänsten, kommunernas servicehus,


Utskottsberedning: -1992/93:SoU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skattefrihet för Malingsbo Ekosockenprojekt

Motion 1992/93:Sk322 av Bengt-Ola Ryttar m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Sk322 av Bengt-Ola Ryttar m.fl. s Skattefrihet för Malingsbo Ekosockenprojekt Inom Malingsbo Ekosockenprojekt i Smedjebackens kommun genomför man nu ett experiment med lokal bytesekonomi för att utveckla kommundelscentret. Det lokala databaserade bytessystemet är beskrivet i en rapport


Utskottsberedning: -1992/93:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Rättvis fördelning av krisens bördor

Motion 1992/93:Sk302 av Bengt-Ola Ryttar m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Sk302 av Bengt-Ola Ryttar m.fl. s Rättvis fördelning av krisens bördor En kombination av internationell lågkonjunktur och borgerlig misskötsel av ekonomi och näringsliv har lett landet till randen av depression. Genom att tvärstoppa byggbranschen har man minskat den ekonomiska aktiviteten,


Utskottsberedning: -1992/93:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.