Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Titel Ombudsman.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Betongarbetaren Rolf Larsson och redovisningsekonomen Gun Larsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Barn- och fritidsprogrammet, Marks gymnasieskola, Kinna, slutår 08.
  • Anställningar

    Barnskötare, Marks kommun 08-12. Verksamhetsutvecklare, Studieförbundet Vuxenskolan, Sjuhärad 12-16. Ombudsman, Centerpartiet Sjuhärad 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Marks kommun 14-18. Ledamot kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 15-18. Ordförande, socialnämndens socialutskott 15-18. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden 10-14. Ersättare, socialnämnden 13-14. Ersättare, socialnämndens socialutskott 13-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Björketorps byalag 05-08. Ordförande/marknadsgeneral, Björketorps marknad 08-11. Ordförande, Björketorps bygdegårdsförening 09-19. Ordförande Surteby-Kattunga Centeravdelning 10-. Ledamot, Björketorps Idrottsförening 12-15. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds förbundsstyrelse 12-17. Ledamot, Centerpartiets distriktsstyrelse, Sjuhärad 12-16 och 19-. Ledamot Centerpartiets kretsstyrelse, Mark, 13-19. Distriktsordförande, Sjuhärads bygdegårdsdistrikt 14-. Distriktsordförande, Centerpartiets Ungdomsförbund, Västra Götaland 14-15. Revisor, Björketorps fiberförening 15-17. 1:e vice ordförande, Lokalt Ledd Utveckling Leader, Sjuhärad 15-19, ordförande 19-. Huvudman, Sparbanken Sjuhärad 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:328 av Mikael Larsson (C) 22 februari 2022 Fiberföreningars möjlighet att ta del av bredbandsstödet
Interpellationsdebatt 2021/22:296 av Mikael Larsson (C) 3 februari 2022 Livsmedelsstrategins genomslag på gårdsplanen
Interpellationsdebatt 2021/22:259 av Mikael Larsson (C) 25 januari 2022 Trafikverkets kommunikation till allmänhet och företag

Dokument:

Mervärdesskatt på insatskapital i ekonomiska föreningar

Skriftlig fråga 2021/22:1608 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2021/22:1608 Mervärdesskatt på insatskapital i ekonomiska föreningar av Mikael Larsson C till Finansminister Mikael Damberg S Skatteverket ändrar nu förutsättningarna för utbyggnad av bredband och andra anläggningar på landsbygden. Skatteverkets ställningstagande avser att moms ska betalas på insatskapital i ekonomiska

Inlämnad: 2022-05-19 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1608 av Mikael Larsson (C) (pdf, 88 kB)

Stängning av obevakade järnvägsövergångar

Skriftlig fråga 2021/22:1587 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2021/22:1587 Stängning av obevakade järnvägsövergångar av Mikael Larsson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S På många av järnvägssträckorna i Sverige finns det farliga obevakade järnvägsövergångar som är trafikfarliga för människor och fordon som ska ta sig över. Årligen sker flera dödsolyckor vid obevakade

Inlämnad: 2022-05-13 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1587 av Mikael Larsson (C) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall

Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C)

Motion till riksdagen 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson båda C med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i större utsträckning samordna arbetet från olika myndigheter med deras olika


Utskottsberedning: 2021/22:TU20

Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.