Mikael Dahlqvist (S)

Mikael Dahlqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 73
Titel Leg. distriktsskötare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864932
E-post mikael.dahlqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Förmannen Sune Dahlkvist och vårdbiträdet Lilian Magnusson.
  • Utbildning

    Vårdlinjen, Älvstrandsgymnasiet. Hälso-och sjukvårdslinjen, Hälsohögskolan Falun. VUB öppen hälso- och sjukvårdslinje, Karlstad. Folkhälsovetenskap, Nordiska Hälsovårdshögskolan, Göteborg.
  • Anställningar

    Sjukskötare/distriktsskötare, Landstinget i Värmland 88-03. Områdeschef, äldreomsorgen, Hagfors kommun 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Myndigheten för delaktighet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S) 14 september 2017 Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor

Dokument:

Reduktionsplikten

Skriftlig fråga 2021/22:1200 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2021/22:1200 Reduktionsplikten av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Khashayar Farmanbar S För att främja användningen av biodrivmedel har regeringen från den 1 juli 2018 infört reduktionsplikt för bensin, diesel och senare även för flygfotogen. Reduktionsplikten är ett långsiktigt styrmedel och styr över till användning

Inlämnad: 2022-03-02 Svarsdatum: 2022-03-09 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1200 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 86 kB)

Enskilda vägar, en del av vår krisberedskap

Motion 2021/22:1796 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1796 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Enskilda vägar, en del av vår krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för hur enskilda vägar kan pekas ut som en del av vår krisberedskap


Utskottsberedning: 2021/22:TU16

Motion 2021/22:1796 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:1796 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en


Utskottsberedning: 2021/22:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.