Maria Ferm (MP)

Maria Ferm (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Studerande.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864555
E-post maria.ferm[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-05-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2018-09-24 –
    • Gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Vice gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Vice gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Vice gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-05-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamot 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ersättare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ledamot 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ersättare 2015-05-22 – 2015-12-31
    • Ledamot 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ersättare 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Ledamot 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-02-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 14-15. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och 16-, EU-nämnden 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-15 och 16- och finansutskottet 16-. Ledamot krigsdelegationen 14-, ledamotsrådet 15 och riksdagsstyrelsen 14-15 och 16, ersättare riksdagsstyrelsen 15 och 16-. Suppleant ledamotsrådet 14- och riksdagens valberedning 14-. Gruppledare, Miljöpartiet de gröna 14 och 15, vice gruppledare 15 och 16-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Vellinge, slutår 04. Programmet Språk, migration & globalisering, Malmö högskola, Malmö, slutår 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Rikspolisstyrelsen 11-. Ledamot i Migrationsverkets insynsråd och Säkerhetspolisens insynsråd. Särskild utredare i utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU (JU 2016:05).
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsdelsfullmäktige Centrum i Malmö 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom Malmö 07-08. Ledamot, Gröna Studenters Riksstyrelse 07-08. Språkrör, Grön Ungdom 08-11. Ledamot, programrådet för kandidatprogrammet Politik och aktivt medborgarskap vid Södertörns högskola 11.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: KrU SoU UbU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 1 avslag, 30 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en nationell hemlöshetsstrategi med fokus på barns rättigheter på bostadsmarknaden samt stimulera kommuner att ta fram


Utskottsberedning: CU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.