Maria Abrahamsson (M)

Maria Abrahamsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jurist
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2011-01-01 – 2015-01-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-11, skatteutskottet 11-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 14- och skatteutskottet 14-. Ledamot domarnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Jan-Åke Carlsson och Mona Carlsson.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna föreslår besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Vi satsar på ett förstärkt återvändandearbete genom att utöka antalet förvarsplatser. Vi vill därtill att det ska finnas en jobbstimmulans


Utskottsberedning: 2017/18:SfU4
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3900 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3755 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3754 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.