Kristoffer Lindberg (S)

Kristoffer Lindberg (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 311
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristoffer.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Patrik Lundqvist
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-11-01 – 2021-12-19
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2021-11-01 – 2021-12-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Omlokalisering av statliga myndigheter

Skriftlig fråga 2021/22:436 av Kristoffer Lindberg (S)

Fråga 2021/22:436 Omlokalisering av statliga myndigheter av Kristoffer Lindberg S till Statsrådet Ida Karkiainen S Regeringen tillsatte 2015 en parlamentarisk kommitté med uppdrag att lämna förslag på en sammanhållen nationell politik för långsiktigt hållbar utveckling i Sveriges landsbygder. Landsbygdskommitténs förslag

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Skriftlig fråga 2021/22:436 av Kristoffer Lindberg (S) (pdf, 89 kB)

Investeringar i vägar

Skriftlig fråga 2021/22:409 av Kristoffer Lindberg (S)

Fråga 2021/22:409 Investeringar i vägar av Kristoffer Lindberg S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Riksväg 83 är en regional pulsåder och av stor vikt i det regionala vägnätet i Gävleborgs län. Den ingår därför i det så kallade prioriterade funktionella vägnätet. Utifrån denna klassificering är det av stor vikt

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:409 av Kristoffer Lindberg (S) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se