Johan Löfstrand (S)

Johan Löfstrand (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 9
Titel Statistiker
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864869
E-post johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Vice ordförande 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Ledamot 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Ledamot 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Ordförande 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Vice ordförande 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Offentlighets- och sekretesslagen

Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. S Offentlighets- och sekretesslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av offentlighets- och sekretesslagen bör göras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inom socialtjänsten gäller sekretess


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Barns cyklande

Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. S Barns cyklande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga hur samhället kan ta ett utökat ansvar för att barn lär sig cykla och får kunskap i trafiksäkerhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Olyckor på vägarbetsplatser

Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. S Olyckor på vägarbetsplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur olyckorna kan minskas samt hur fler mobila fartkameror kan användas vid vägarbetsplatser och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.