Jessica Wetterling (V)

Jessica Wetterling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Titel Stödassistent.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.wetterling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-.
  • Utbildning

    Aranäsgymnasiet, Kungsbacka, slutår 06.
  • Anställningar

    Stödassistent, Mölndals kommun 06-17. Ombudsman, Vänsterpartiet Göteborg 17-18. Stödassistent, Mölndals kommun 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 14-18. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 15-18. Regionfullmäktig, Västra Götaland 14-18. Ledamot, Västra Götalandsregionens kommitté för mänskliga rättigheter 15-18. Styrelseledamot, Västtrafik AB 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:KU20 14 juni 2021 Granskningsbetänkande våren 2021
Debatt om förslag 2020/21:KU33 9 juni 2021 Ett institut för mänskliga rättigheter
Frågestund 3 juni 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:KrU6 29 april 2021 Kulturarvsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 – Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:208 Extra ändringsbudget för 2021 Förlängda ersättningar på sjukförsäkringsområdet, stöd till företag, kultur, idrott och civilsamhälle samt andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU52
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4094 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att det högsta straffet för aggressionsbrottet ska vara 18 års fängelse. 1  Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU4

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Behovet av ändrade regler 4.1 Migrationskommitténs direktiv 5 Begränsningslagen 6 En


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se