Jakob Forssmed (KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Titel Fil.mag.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-21 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-02-20
    • Ordinarie 2017-02-13 – 2020-01-13
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 – 2018-10-09
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Föräldrar

    Programmeraren Arne Forssmed och tandsköterskan Ia Forssmed, f. Sundell.
  • Utbildning

    Grundskola, Alfred Dalinskolan, Huskvarna, slutår 91. High School (Honorary diploma) Ripley High School, Ripley, West Virginia, USA 93. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje med estetisk inriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna, slutår 94. Universitetsstudier med statsvetenskap som huvudämne 95-00.
  • Anställningar

    Lagerarbetare, Orbitus, 88-98 (feriearbete). Politisk sekreterare, Kristdemokraterna 00-01. Stabschef, partiledarstaben, Kristdemokraterna 04-06. Statssekreterare, Statsrådsberedningen 06-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande KDU 01-04. 1:e vice ordförande Kristdemokraterna 15-.
  • Litteratur

    Själens tillväxt och andra berättelser om samhället (04).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03, 04, 10 och 14- (ersättare 030415-030613, 040426-040528 och statsrådsersättare 101004-101005). Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 03, 04 och 14-, utrikesutskottet 14-18 samt socialutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 15-18. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Vice gruppledare, Kristdemokraterna 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:196 Pausad BNP-indexering av skatten på bensin och diesel för 2022

Motion 2020/21:4084 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4084 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:196 Pausad BNP-indexering av skatten på bensin och diesel för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en ny modell för fordonsbeskattning och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:SkU37

Motion 2020/21:4084 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4084 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4075 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4075 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om innebörden av en långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28

Motion 2020/21:4075 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 83 kB) Motion 2020/21:4075 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 120 kB)

med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition

Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tryggheten först Kristdemokraternas ekonomiska vårmotion 2021 Ekonomiska utsikter Kristdemokraternas ekonomiska politik En hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20

Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD) (docx, 710 kB) Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD) (pdf, 1081 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se