Ingvar Carlsson (S)

Ingvar Carlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel pol.mag.
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-03-22

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1994-10-08 – 1996-03-22
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1982-10-08 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1980-05-08 – 1982-10-07
    • Ledig 1980-04-08 – 1980-05-07
    • Ordinarie 1979-12-01 – 1980-04-07
    • Ledig 1979-11-01 – 1979-11-30
    • Ordinarie 1976-10-09 – 1979-10-31
    • Ledig 1976-10-04 – 1976-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-03-22
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 1994-10-07 – 1996-03-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Sätt Sverige i arbete Inledning och sammanfattning Vi socialdemokrater ger inte upp kampen mot arbetslösheten. Vi vill


Utskottsberedning: -----------------1993/94:FiU20 1993/94:JoU32
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringspropositionen En ny ekonomisk politik Innehåll 1. Sveriges väg ur krisen2 2. De förlorade åren4 3. Hur hamnade Sverige i krisen6


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen

Motion 1993/94:A80 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:A80 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen Innehåll Inledning och sammanfattning2 Bakgrund3 Regeringens strategi4 Återförvisa propositionen5 Vår principiella syn7 Förslagen i propositionen13 Hemställan27


Utskottsberedning: ----1993/94:AU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.