Inger Davidson (KD)

Inger Davidson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 2010-10-04
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2004-04-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU11 10 mars 2010 Unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2006/07:JuU10 16 maj 2007 Våldsbrott och brottsoffer
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Ökade möjligheter till HUS-avdrag

Motion 2009/10:Sk488 av Inger Davidson och Irene Oskarsson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk488 av Inger Davidson och Irene Oskarsson kd Ökade möjligheter till HUS-avdrag kd845 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att inkludera ytterligare tjänster i HUS-avdraget. Motivering Skattereduktionen


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk488 av Inger Davidson och Irene Oskarsson (kd) (doc, 36 kB)

Forskning i flyktingrätt med fokus på barnfrågor

Motion 2009/10:Sf367 av Inger Davidson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf367 av Inger Davidson kd Forskning i flyktingrätt med fokus på barnfrågor kd792 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning i flyktingrätt med fokusering på barnfrågor. Motivering Enligt FN:s barnkonvention


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf367 av Inger Davidson (kd) (doc, 36 kB)

Förbättrat vårdnadsbidrag

Motion 2009/10:Sf365 av Inger Davidson och Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf365 av Inger Davidson och Chatrine Pålsson Ahlgren kd Förbättrat vårdnadsbidrag kd850 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att samtliga kommuner ska ha en skyldighet att införa ett vårdnadsbidrag. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Sf365 av Inger Davidson och Chatrine Pålsson Ahlgren (kd) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.