Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Studiestödsutredare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08

  • Föräldrar

    Ingenjören András Szatmari och kontoristen/läraren Vivi-Ann Larsson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet. Grundkurs i journalistik, Poppius Journalistskola 88.
  • Anställningar

    Korrekturläsare/telefonmottagare, Västgötademokraten 80-81. Barnskötare, Borås kommun 81-82. Sjukvårdsbiträde, Älvsborgs läns landsting 82-83. Telefonmottagare, arkivare, familjeredaktör, Borås Tidning 84. Korrekturläsare, Upsala Nya Tidning, vikariat 85-91. Studiestödsutredare, CSN, 91-18, tjänstledig från 97. Borgarrådssekreterare, Stockholms kommun 97-06. Kommunalråd, Uppsala 06-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Studiemedelsnämnden i Uppsala 86-91 och Uppsala universitets jämställdhetskommitté 86-87. Suppleant, Presstödsnämnden 07-15. Ledamot, Gentekniknämnden 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Luthagens kommundelsnämnd Uppsala, 94-98. Kommunfullmäktig, Uppsala 98-18. Ordförande, Demokratiberedningen, Uppsala kommun 00-02. Ordförande fritids- och naturvårdsnämnden 03-06. Kommunalråd, kommunstyrelsen samt diverse följduppdrag 06-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fotbollstränare och styrelseledamot, IF VP Uppsala, ungdomssektionen 94-99. Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Uppsala län 92-93. Ledamot, valberedningen, Vänsterpartiet 12-16. Suppleant, Föreningen Fredens hus på Uppsala slott, 18-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vissa kulturpolitiska frågor

Motion 2020/21:448 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:448 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Vissa kulturpolitiska frågor 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör få i uppdrag att återkomma med förslag på en bred satsning för att tillgängliggöra kultur för personer med funktionsnedsättning

2020-09-28

Motion 2020/21:448 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:448 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Vård för marginaliserade grupper

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. V Vård för marginaliserade grupper 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning för att utreda hur grupper som står längst bort ifrån vården kan synliggöras så att deras vård ur

2020-09-25

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Hyressättning

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyressättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påtaglighetsrekvisitet bör tas bort och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hyreslagen

2020-09-25

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se