Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-04
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:FöU8 10 april 2019 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal
Debatt om förslag 2018/19:FöU7 10 april 2019 Civilt försvar och krisberedskap
Debatt om förslag 2018/19:FöU9 3 april 2019 Militära frågor

Medinflytande för totalförsvarspliktiga

Interpellation 2019/20:150 av Hanna Gunnarsson (V)

Interpellation 2019/20:150 Medinflytande för totalförsvarspliktiga av Hanna Gunnarsson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 2 mars 2017 beslutade regeringen att återigen använda lagen om totalförsvarsplikt som verktyg för personalförsörjning i Försvarsmakten. Till följd av detta beslutade man också i december

Inlämnad: 2019-11-18 Svarsdatum: 2019-12-02 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:150 av Hanna Gunnarsson (V) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU1

Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tydliggöra att utbildningsinsatsen har i uppdrag


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU2

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se