Daniel Helldén (MP)

Daniel Helldén (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.hellden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-17 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 26 januari 2023 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: En förbättrad järnvägsförbindelse mellan Stockholm och Oslo
Interpellationsdebatt 2022/23:140 av Gunilla Svantorp (S) 24 januari 2023 En förbättrad järnvägsförbindelse mellan Stockholm och Oslo
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nya stambanor Lund-Hässleholm
Interpellationsdebatt 2022/23:136 av Daniel Helldén (MP) 24 januari 2023 Nya stambanor Lund-Hässleholm

Dokument:

Transportsektorns klimatmål

Interpellation 2022/23:152 av Daniel Helldén (MP)

Interpellation 2022/23:152 Transportsektorns klimatmål av Daniel Helldén MP till Statsrådet Andreas Carlson KD När infrastrukturministern dagen före julafton i ett pressmeddelande om nya direktiv till Trafikverket presenterade de neddragningar av landets långsiktiga järnvägssatsningar som regeringen vill se motiverades

Inlämnad: 2023-01-23 Svarsdatum: 2023-02-07 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2022/23:152 av Daniel Helldén (MP) (pdf, 88 kB)

EU-medfinansiering till nya stambanor

Skriftlig fråga 2022/23:241 av Daniel Helldén (MP)

Fråga 2022/23:241 EU-medfinansiering till nya stambanor av Daniel Helldén MP till Statsrådet Andreas Carlson KD Inom ramen för EUs transportpolitiska ramverk TEN-T kan enskilda medlemsländer ansöka om medfinansiering för infrastrukturprojekt. För att få pengarna ska projekten uppnå en viss standard och främja gemensamt

Inlämnad: 2023-01-18 Svarsdatum: 2023-01-25 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:241 av Daniel Helldén (MP) (pdf, 89 kB)

En förbättrad järnvägsförbindelse mellan Stockholm och Oslo

Interpellation 2022/23:140 av Gunilla Svantorp (S)

Interpellation 2022/23:140 En förbättrad järnvägsförbindelse mellan Stockholm och Oslo av Gunilla Svantorp S till Statsrådet Andreas Carlson KD I dag tar den snabbaste resan med tåg mellan Stockholm och Oslo drygt fem timmar. Många avgångar har längre restid. Genom förbättringar av dagens infrastruktur skulle restiderna

Inlämnad: 2023-01-14 Svarsdatum: 2023-01-24 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2022/23:140 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En förbättrad järnvägsförbindelse mellan Stockholm och Oslo

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.