Birgitta Dahl (S)

Birgitta Dahl (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Ledig 1982-10-08 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1981-12-18 – 1982-10-07
    • Ledig 1981-11-16 – 1981-12-17
    • Ordinarie 1980-11-22 – 1981-11-15
    • Ledig 1980-10-20 – 1980-11-21
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1980-10-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 1993-10-19 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ordförande 1994-10-11 – 2000-06-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-11-02 – 1993-10-06
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi55 av Birgitta Dahl m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi55 av Birgitta Dahl m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Regeringen har i kompletteringspropositionen föreslagit extra platser inom skolväsendet, folkbildningen och den högre utbildningen.


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20 1993/94:SfU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Sätt Sverige i arbete Inledning och sammanfattning Vi socialdemokrater ger inte upp kampen mot arbetslösheten. Vi vill


Utskottsberedning: -----------------1993/94:FiU20 1993/94:JoU32
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi52 av Birgitta Dahl m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi52 av Birgitta Dahl m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Regeringen föreslår i kompletteringspropositionen, att delpensionen begränsas till att avse ersättning med 65 av det inkomstbortfall,


Utskottsberedning: ---1993/94:SfU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.