Anna Sibinska (MP)

Anna Sibinska (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Lärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.sibinska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-02-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-02-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-02-25
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-30 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-06-04 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2020-01-28 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialutskottet 18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Klodzko, Polen, slutår 82. Wroclaws universitet, Polen 82-87. Göteborgs universitet, statskunskap och internationella relationer 96-98.
  • Anställningar

    Lärare i tyska och samhällskunskap, Katolska skolan 99-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Presstödsutredningen, 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot kulturnämnden VGR 06-14. Kommunfullmäktig, Göteborg 14-18. Ordförande stadsdelsnämnden Centrum 11-18. Ordförande Regionteater Väst AB 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund

Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillföra medel i en ändringsbudget

2021-12-01

Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:4338 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 137 kB)

med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten

Motion 2021/22:4330 av Anna Sibinska och Camilla Hansén (båda MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4330 av Anna Sibinska och Camilla Hansén båda MP med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ambitiös mediepolitik med levande mediemångfald och tillkännager


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:4330 av Anna Sibinska och Camilla Hansén (båda MP) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4330 av Anna Sibinska och Camilla Hansén (båda MP) (pdf, 77 kB)

Utgå från studentens perspektiv för att höja kvaliteten i utbildningen vid lärosätena

Motion 2021/22:4090 av Mats Berglund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4090 av Mats Berglund m.fl. MP Utgå från studentens perspektiv för att höja kvaliteten i utbildningen vid lärosätena Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utgå från studentens perspektiv för att höja kvaliteten i den högre utbildningen


Utskottsberedning: SfU UbU 2021/22:AU6

Motion 2021/22:4090 av Mats Berglund m.fl. (MP) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4090 av Mats Berglund m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se