Andreas Carlgren (C)

Andreas Carlgren (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2011-09-30
    • Ledig 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-02-19
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Miljöminister 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Miljödepartementet

    • Miljöminister 2007-01-01 – 2011-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statsbidrag till friluftslivets organisationer

Interpellation 2009/10:13 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 22 september Interpellation 2009/10:13 Statsbidrag till friluftslivets organisationer av Gunvor G Ericson mp till miljöminister Andreas Carlgren c För friluftslivet finns en paraplyorganisation, Svenskt Friluftsliv, som organiserar 21 ideella friluftsorganisationer med tillsammans knappa två miljoner medlemmar.

Inlämnad: 2009-09-22 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsbidrag till friluftslivets organisationer

Klimatfinansiering

Interpellation 2009/10:12 av Johansson, Wiwi-Anne (v)

den 22 september Interpellation 2009/10:12 Klimatfinansiering av Wiwi-Anne Johansson v till miljöminister Andreas Carlgren c EU-kommissionen presenterade nyligen ett förslag på finansiering till klimatåtgärder i utvecklingsländer COM, 2009 475/3I medierna har ministern varit entusiastisk över förslaget. Nu ska

Inlämnad: 2009-09-22 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Klimatfinansiering

Åtaganden i Baltic Sea Action Plan

Interpellation 2009/10:6 av Johnson, Jacob (v)

den 16 september Interpellation 2009/10:6 Åtaganden i Baltic Sea Action Plan av Jacob Johnson v till miljöminister Andreas Carlgren c I november 2007 antog miljöministrarna runt Östersjön en strategi Baltic Sea Action Plan för att uppnå en god miljöstatus i Östersjön, Öresund och Kattegatt till år 2021. Strategin

Inlämnad: 2009-09-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtaganden i Baltic Sea Action Plan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se