Anders Hansson (M)

Anders Hansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 16
Titel Tullinspektör/Jur.kand.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865501
E-post anders.hansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-01-10 – 2011-03-04
    • Ordinarie 2009-05-01 – 2011-01-09
    • Ledig 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-03-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och 12, justitieutskottet 14-18 och trafikutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 06-10, näringsutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 13 och 14, försvarsutskottet 14-19 och miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14.
  • Utbildning

    Jur. kand., Lunds universitet. Reservofficer.
  • Anställningar

    Brottsutredare/tullinspektör, Tullkriminalen i Malmö.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Trelleborgs tingsrätt 01-03. Suppleant, Nämnden för brottsskadeersättning 09- och Rättshjälpsnämnden 09-11. Ledamot, insynsrådet för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) 11-14. Ledamot, insynsrådet för Åklagarmyndigheten 14-. Ledamot, insynsrådet för Ekobrottsmyndigheten 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vellinge 98-. Ledamot, M-nämnden 98- 06. Ledamot, Vellingebostäder AB 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Skanör och Falsterbo 10-14.
  • Bostadsort

    Vellinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Högre utbildning och forskning

Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. M Högre utbildning och forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformera universitetsutbildningarnas kvalitetsutvärderingar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: SfU SkU UbU

Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stöd till vägunderhåll


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

En hållbar och konkurrenskraftig sjöfart för jobb och tillväxt

Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. M En hållbar och konkurrenskraftig sjöfart för jobb och tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förhandsbesked för sjöfartsstöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: FöU JuU SkU TU

Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se