Leif Bergdahl (NYD)

Leif Bergdahl (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Titel docent, med.dr.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1993-03-18 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-03-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1993-03-17 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf57 av Harriet Colliander m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf57 av Harriet Colliander m.fl. nyd med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet Vår huvudinvändning mot förslaget är att man vill ändra det hittillsvarande kedjebrevssystemet ATP till ett annat system som fortfarande till 88 procent är ett fördelningssystem


Utskottsberedning: -----------1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:148 Vårdnadsbidrag

Motion 1993/94:So47 av Harriet Colliander m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:So47 av Harriet Colliander m.fl. nyd med anledning av prop. 1993/94:148 Vårdnadsbidrag Ny demokrati har i tidigare motioner presenterat sitt förslag till familjepolitik senast i motion 1993/94:So615. Regeringen har nu presenterat sitt slutliga förslag om vårdnadsbidrag. De båda förslagen


Utskottsberedning: -1993/94:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:163 Riktlinjer för en fortsatt kretsloppsanpassning av samhället - åtgärder för att minska riskerna med kemikaliehanteringen

Motion 1993/94:Jo39 av Leif Bergdahl och Lars Andersson (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo39 av Leif Bergdahl och Lars Andersson nyd med anledning av prop 1993/94:163 Riktlinjer för en fortsatt kretsloppsanpassning av samhället åtgärder för att minska riskerna med kemikaliehanteringen I propositionen föreslås bl a att användande av amalgam avvecklas senast till år 1997. Avvecklingen


Utskottsberedning: -1993/94:JoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.