Jenny Bengtsson (V)

Jenny Bengtsson (V)

Tidigare ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-07-27

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2016-06-20 – 2016-07-27
    • Extra suppleant 2016-05-13 – 2016-06-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16 (ersättare 160512-160727). Extra suppleant konstitutionsutskottet 16, utrikesutskottet 16 och arbetsmarknadsutskottet 16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 

Dokument:

med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Första AP-fonden bör omvandlas till en fond för samhällsnyttiga investeringar och


Utskottsberedning: 2016/17:FiU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

Skydd av sysselsättningsgraden

Skriftlig fråga 2015/16:1318 av Jenny Bengtsson (V)

Fråga 2015/16:1318 Skydd av sysselsättningsgraden av Jenny Bengtsson V till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Det anställningsskydd som i dag finns i lagen om anställningsskydd LAS skyddar anställningen som sådan i arbetsbristsituationer genom turordningsregler och återanställningsrätt. Däremot

Inlämnad: 2016-06-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1318 av Jenny Bengtsson (V) (pdf, 78 kB)

Fackföreningarnas rätt att inhämta information kontra skyddet av den personliga integriteten

Skriftlig fråga 2015/16:1317 av Jenny Bengtsson (V)

Fråga 2015/16:1317 Fackföreningarnas rätt att inhämta information kontra skyddet av den personliga integriteten av Jenny Bengtsson V till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I Sverige finns i huvudsak ingen allmän lagstiftning om arbets- och anställningsvillkor. Detta regleras i stället genom kollektivavtal

Inlämnad: 2016-06-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1317 av Jenny Bengtsson (V) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.