Tomas Kronståhl (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Kalmar län, plats 292
Titel
Målare/Egenföretagare.
Född år
1967
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2020-12-02 – 2026-09-21
Ledig
2020-09-08 – 2020-12-01
Ordinarie
2018-09-24 – 2020-09-07

Utbildningsutskottet

Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet.

Föräldrar

Fastighetsskötaren Carl Kronståhl och egenföretagaren May-Britt Kronståhl, f. Oskarsson.

Utbildning

Gymnasieskola, yrkesutbildning målare, slutår 86. Militärtjänstgöring, 87. Brandmannautbildning, slutår 93. Brandförmansutbildning, slutår 00.

Anställningar

Målare, BPA, Västervik 86-89. A. Danielssons måleri AB, 89-92. Egen företagare, 92-. Brandman, deltid 92-00. Brandförman, deltid 00-. Kommunalråd 03-18.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, insynsrådet, Polisregion syd. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Kalmar län. Vice ordförande, Almi företagspartner, Kalmar län 07-19. Ledamot, Jämställdhetskommittén.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-18 och ordförande 14-18. Ordförande, Västerviks kommuns förvaltningsaktiebolag 12-18. Ordförande, primärkommunala nämnden, Kalmar län 06-18.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Styrelseledamot, Hjorteds socialdemokratiska förening 86-, Västerviks arbetarekommun 03- och Hjorteds GOIF 92-15. Styrelseordförande, Kronståhl och Juhlin måleri AB och Campus i Småland 14-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter