Roland Bäckman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Gävleborgs län
Titel
Handläggare
Född år
1960
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2007-09-18 – 2010-10-04

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2006-10-02 – 2006-10-06

Utbildningsutskottet

Suppleant
2007-10-04 – 2009-06-11

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2009-06-08 – 2010-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter