Mikael Damberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län, plats 7
Titel
Förvaltningsekonom.
Född år
1971
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Finansutskottet

Vice ordförande

Krigsdelegationen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-10-18 – 2026-09-21
Ledig
2014-10-03 – 2022-10-18
Ordinarie
2004-10-05 – 2014-10-02
Ledig
2004-08-30 – 2004-10-04
Ordinarie
2004-08-16 – 2004-08-29
Ledig
2004-04-05 – 2004-08-15
Ordinarie
2003-03-01 – 2004-04-04
Ledig
2003-01-21 – 2003-02-28
Ordinarie
2002-09-30 – 2003-01-20

Socialdemokraterna

Gruppledare
2012-02-23 – 2014-10-03

Utbildningsutskottet

Vice ordförande
2010-10-12 – 2012-02-23
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12
Ledamot
2006-10-10 – 2010-10-04
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Finansutskottet

Vice ordförande
2022-10-20 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-19 – 2022-10-20
Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Valberedningen

Ordförande
2014-09-29 – 2014-10-03
Vice ordförande
2012-03-01 – 2014-09-29
Ledamot
2012-02-24 – 2012-02-29

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-14
Ledamot
2010-10-19 – 2012-02-23

Riksdagsstyrelsen

Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-03

Utrikesnämnden

Ledamot
2012-02-24 – 2014-10-03

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2013-09-17 – 2014-09-29
Suppleant
2012-10-04 – 2013-09-16
Suppleant
2012-02-24 – 2012-09-18

Näringsdepartementet

Närings- och innovationsminister
2014-10-03 – 2019-01-21

Justitiedepartementet

Statsråd
2021-02-05 – 2021-11-30
Statsråd
2019-01-21 – 2021-02-04

Finansdepartementet

Finansminister
2022-10-07 – 2022-10-18
Finansminister
2021-11-30 – 2022-10-06

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 02–. Ledamot utbildningsutskottet 02–10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10–12. Vice ordförande finansutskottet 22–. Suppleant försvarsutskottet 02–06 och finansutskottet 06–10. Ledamot krigsdelegationen 10–14 och 22–. Ledamot valberedningen 12, vice ordförande 12–14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12–14 och riksdagsstyrelsen 12–14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12–14. Gruppledare 12–14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003–190120, statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121–211130 och finansminister, Finansdepartementet 211130–221018.

Föräldrar

Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta-Liisa Damberg, f. Valtonen.

Utbildning

Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.

Anställningar

Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95–97 och Statsrådsberedningen 97–99.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03–06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04–07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04–07.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Solna 94–02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Förbundsordförande, SSU 99–03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99–03, 09–. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05–. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04–13. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99–03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01–.

Bostadsort

Solna

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Hotade jobb i Hallstavik

    Hotade jobb i Hallstavik

    Interpellation 2007/08:776 av Damberg, Mikael (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:776 Hotade jobb i Hallstavik av Mikael Damberg s till näringsminister Maud Olofsson c Jobben för de anställda vid Hallsta Pappersbruk i Hallstavik i norra Roslagen är hotade. Enligt fackförbundet Pappers beräkningar kan uppemot 300 personer bli av med jobbet. Personalminskningen
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Maud Olofsson (C)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Högskolans dimensionering och det ökande söktrycket

    Högskolans dimensionering och det ökande söktrycket

    Interpellation 2007/08:762 av Damberg, Mikael (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:762 Högskolans dimensionering och det ökande söktrycket av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp För andra året i rad är det fler som vill läsa på universitet och högskolor, visar ny statistik från Verket för högskoleservice. Totalt har närmare 292 400 personer sökt
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Skevheter i den nya antagningen till högskolan

    Skevheter i den nya antagningen till högskolan

    Interpellation 2007/08:759 av Malmström, Louise (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:759 Skevheter i den nya antagningen till högskolan av Louise Malmström s till statsrådet Lars Leijonborg fp År 2010 kommer platserna på högskolan att fördelas enligt ett nytt system. Flera ledamöter har oroats över de nya urvalsgrupperna för antagning till högskolan. Med de nya
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Minskat byggande av studentbostäder

    Minskat byggande av studentbostäder

    Interpellation 2007/08:763 av Damberg, Mikael (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:763 Minskat byggande av studentbostäder av Mikael Damberg s till statsrådet Mats Odell kd Den borgerliga politiken för bostadsbyggandet har snabbt fått genomslag. Redan i sin första budget beslutade regeringen att avskaffa subventionen för byggande av studentbostäder. Enligt helt
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Mats Odell (KD)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Speciallärarutbildning till kritiserade lärosäten

    Speciallärarutbildning till kritiserade lärosäten

    Interpellation 2007/08:587 av Damberg, Mikael (s)

    den 10 april Interpellation 2007/08:587 Speciallärarutbildning till kritiserade lärosäten av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Den 21 april 2007 tog regeringen beslut om att återinföra speciallärarutbildningen. Två månader senare, den 28 juni, tog regeringen beslut om att ge nio lärosäten rätten
    Inlämnad
    2008-04-10
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Resurserna i förskola och fritidshem

    Resurserna i förskola och fritidshem

    Interpellation 2007/08:709 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:709 Resurserna i förskola och fritidshem av Ann-Christin Ahlberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp Under åren 2005 och 2006 fick kommunerna ett riktat statsbidrag av den dåvarande socialdemokratiska regeringen för att kunna öka antalet anställda inom förskoleverksamheten.
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Nedskärningarna på kommunal vuxenutbildning

    Skriftlig fråga 2007/08:1275 av Damberg, Mikael (s)

    den 28 maj Fråga 2007/08:1275 Nedskärningarna på kommunal vuxenutbildning av Mikael Damberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp Antalet platser på komvux har blivit allt färre. Regeringen har sparat 600 miljoner kronor på komvux, en tredjedel av anslagen. Enligt en färsk granskning som SVT har gjort har
    Inlämnad
    2008-05-28
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Stillbild från Frågestund: statsmin. frågestund

    statsmin. frågestund

    statsmin.
    Datum
    2008-05-15
  • Fler förskollärare i Stockholms förskolor

    Interpellation 2007/08:772 av Damberg, Mikael (s)

    den 13 maj Interpellation 2007/08:772 Fler förskollärare i Stockholms förskolor av Mikael Damberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp Att värna och utveckla kvaliteten i förskolans verksamhet är en prioriterad fråga för Socialdemokraterna. Barngrupperna får inte bli för stora och verksamheten behöver välutbildad
    Inlämnad
    2008-05-13
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens löften om att öka resurserna till skolan

    Regeringens löften om att öka resurserna till skolan

    Interpellation 2007/08:450 av Damberg, Mikael (s)

    den 27 februari Interpellation 2007/08:450 Regeringens löften om att öka resurserna till skolan av Mikael Damberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp De borgerliga partierna lovade under valrörelsen stora satsningar på att utveckla skolan. Tyvärr har löftena om ökade resurser svikits medan förslag som
    Inlämnad
    2008-02-27
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Högskolan

    Högskolan

    Betänkande 2007/08:UbU9

    Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om högskolan. Skälet är tidigare riksdagsbeslut, gällande lagar och regler, att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp eller att riksdagen inte ansvarar för frågorna. Motionerna handlar om övergripande högskolefrågor,
    Behandlade dokument
    80
    Förslagspunkter
    35
    Reservationer
    26 
    Anföranden och repliker
    39, 133 minuter
    Justering
    2008-03-06
    Debatt
    2008-04-02
    Beslut
    2008-04-03
  • Lokalisering av speciallärarutbildningarna

    Skriftlig fråga 2007/08:994 av Damberg, Mikael (s)

    den 19 mars Fråga 2007/08:994 Lokalisering av speciallärarutbildningarna av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Den 21 april 2007 tog regeringen beslut om att återinföra speciallärarutbildningen. Utbildningen är 90 högskolepoäng, det vill säga tre terminer, och förkunskapskravet är att man har tagit
    Inlämnad
    2008-03-19
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Lagstiftning mot så kallad bluffexamen

    Skriftlig fråga 2007/08:993 av Damberg, Mikael (s)

    den 19 mars Fråga 2007/08:993 Lagstiftning mot så kallad bluffexamen av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Högskoleverket har konstaterat att antalet falska examensbevis och falska universitet, så kallade bluffuniversitet, har ökat dramatiskt på senare år. Ny informationsteknik har revolutionerat
    Inlämnad
    2008-03-19
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Skydd för majoriteten av personalen på en arbetsplats i samband med avknoppningar

    Skydd för majoriteten av personalen på en arbetsplats i samband med avknoppningar

    Interpellation 2007/08:409 av Damberg, Mikael (s)

    den 19 februari Interpellation 2007/08:409 Skydd för majoriteten av personalen på en arbetsplats i samband med avknoppningar av Mikael Damberg s till socialminister Göran Hägglund kd Under senare tid har privatiseringar i form av så kallade avknoppningar rönt stor uppmärksammat i vissa kommuner och landsting. Avknoppning
    Inlämnad
    2008-02-19
    Besvarare
    Göran Hägglund (KD)
  • med anledning av prop. 2007/08:50 Nya skolmyndigheter

    Motion 2007/08:Ub2 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp)

    Motion till riksdagen 2007/08:Ub2 av Marie Granlund m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2007/08:50 Nya skolmyndigheter s12069 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen av att fullt ut värna de ansvarsområden som finns inom Myndigheten
    Inlämnad
    2008-02-28
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2007/08:UbU13
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • En rättvis antagning till högskolan

    Skriftlig fråga 2007/08:820 av Damberg, Mikael (s)

    den 20 februari Fråga 2007/08:820 En rättvis antagning till högskolan av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Den nya antagningsordningen till högskolan kommer att få betydande negativa konsekvenser för de sökande som har studerat på folkhögskola. När man 2010 går över till det nya antagningssystemet
    Inlämnad
    2008-02-20
    Besvarare
    Lars Leijonborg (FP)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Kommunens ansvar för en förskola med kvalitet

    Kommunens ansvar för en förskola med kvalitet

    Interpellation 2007/08:281 av Damberg, Mikael (s)

    den 12 december Interpellation 2007/08:281 Kommunens ansvar för en förskola med kvalitet av Mikael Damberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp Maestro Svindersvik AB är ett företag som bedriver skolverksamhet i Nacka kommun sedan sex år och förskoleverksamhet för barn i åldern trefem år sedan sommaren 2006.
    Inlämnad
    2007-12-12
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

    Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

    Betänkande 2007/08:UbU1

    Riksdagen sade ja till regeringens förslag i budgetpropositionen 2008 om anslag till utbildning och universitetsforskning. Förslagen innebär bland annat följande. Regeringen ska kunna besluta om en försöksverksamhet med gymnasial lärlingsutbildning. Lagen om försöksverksamhet med ökat föräldrainflytande
    Behandlade dokument
    32
    Förslagspunkter
    5
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    89, 281 minuter
    Justering
    2007-11-27
    Debatt
    2007-12-12
    Beslut
    2007-12-12
  • Felaktig betygsstatistik

    Skriftlig fråga 2007/08:437 av Damberg, Mikael (s)

    den 7 december Fråga 2007/08:437 Felaktig betygsstatistik av Mikael Damberg s till utbildningsminister Jan Björklund fp Skolverkets betygstatistik för grundskolan 2007 som publicerades den 19 november drogs in den 23 november eftersom statistiken innehöll en rad felaktigheter. Enligt uppgift från Skolverket var
    Inlämnad
    2007-12-07
    Besvarare
    Jan Björklund (FP)
  • med anledning av skr. 2007/08:39 Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer

    Motion 2007/08:Ju11 av Lars U Granberg m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2007/08:Ju11 av Lars U Granberg m.fl. s med anledning av skr. 2007/08:39 Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer s45264 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs
    Inlämnad
    2007-12-06
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2007/08:JuSoU1
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag

Filter

Valda filter