Markus Wiechel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns norra, plats 43
Född år
1988
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utrikesutskottet

Ledamot

Försvarsutskottet

Suppleant

Europarådets svenska delegation

Ordförande

Krigsdelegationen

Ledamot

OSSE-delegationen

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2024-03-27 – 2026-09-21
Ledig
2024-02-26 – 2024-03-26
Ordinarie
2021-11-25 – 2024-02-25
Ledig
2021-10-20 – 2021-11-24
Ordinarie
2012-12-03 – 2021-10-19

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-14 – 2018-09-24
Ledamot
2013-02-22 – 2014-09-29

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2016-10-11 – 2017-11-14
Ledamot
2014-10-07 – 2016-09-27

Utrikesutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2016-09-27 – 2018-09-24

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-14 – 2018-09-24

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2023-11-28 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-20 – 2020-09-03

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2024-05-23 – 2024-06-18
Suppleant
2021-03-18 – 2021-04-21
Deputerad
2020-11-10 – 2020-12-15
Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13
Suppleant
2018-05-15 – 2018-06-14

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-12 – 2023-09-20
Suppleant
2018-10-09 – 2022-10-04
Suppleant
2016-06-14 – 2018-10-02
Suppleant
2015-11-03 – 2016-06-13

Europarådets svenska delegation

Ordförande
2022-11-24 –
Ledamot
2022-11-01 – 2022-11-24
Ledamot
2018-11-01 – 2022-10-31
Suppleant
2016-04-05 – 2018-10-31

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2013-09-17 – 2014-06-15

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –

OSSE-delegationen

Ledamot
2023-05-22 –
Suppleant
2022-10-11 – 2023-05-22

Utrikesnämnden

Suppleant
2018-10-02 – 2021-12-02

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Suppleant
2022-03-18 – 2022-10-31

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Suppleant
2022-10-26 – 2024-04-10

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 12–. Ledamot civilutskottet 13–14, socialförsäkringsutskottet 14–16 och utrikesutskottet 16–. Suppleant justitieutskottet 13–14, civilutskottet 14–18, 20–22, arbetsmarknadsutskottet 14–18, 20–22, EU-nämnden 15–22, socialförsäkringsutskottet 16–17, 20–22 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 13–14. Suppleant Utrikesnämnden 18–21. Suppleant Europarådets svenska delegation 16–18, ledamot 18–22 och ordförande 22–. Suppleant OSSE-delegationen 22–23 och ledamot 23–. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 22–. Ledamot krigsdelegationen 22–. Suppleant Styrgruppen för riksdagens bilaterala demokratifrämjande samarbete.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • EU-tullar på kinesiska elbilar

    Skriftlig fråga 2023/24:1022 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:1022 EU-tullar på kinesiska elbilar av Markus Wiechel SD till Statsrådet Johan Forssell M EU-kommissionen har fattat det mycket välkomna beslutet att kraftigt höja tullarna på elbilar som är tillverkade i Kina. Sorgligt nog har den svenska regeringen valt att motsätta sig detta, vilket för undertecknad är
    Inlämnad
    2024-07-18
    Svarsdatum
    2024-08-02
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Terrorlistning av belarusiska organisationer

    Skriftlig fråga 2023/24:1012 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:1012 Terrorlistning av belarusiska organisationer av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 15 februari 2023 valde den tjeckiska senaten att rösta för en resolution som innebar att belarusiska KGB och det så kallade huvuddirektoratet för bekämpning av organiserad brottslighet och korruption
    Inlämnad
    2024-07-06
    Svarsdatum
    2024-07-22
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Dödsstraff för stöd till Taiwans självständighet

    Skriftlig fråga 2023/24:1002 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:1002 Dödsstraff för stöd till Taiwans självständighet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Nya rättsliga riktlinjer har införts i Kina som i korthet innebär ett hot om att införa dödsstraff för vissa så kallade separatister. Bland dessa inkluderas personer som stöder självständighet
    Inlämnad
    2024-06-24
    Svarsdatum
    2024-07-10
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Internationella relationer m.m.

    Internationella relationer m.m.

    Betänkande 2023/24:UU7

    Riksdagen sa nej till cirka 100 förslag i motioner om internationella relationer från den allmänna motionstiden 2023 och hänvisar bland annat till den politik som förs och pågående processer.

    Motionerna handlar bland annat om värden och prioriteringar i svensk utrikespolitik, Sveriges engagemang i internationella organisationer, arbetet med agendan för kvinnor, fred och säkerhet samt Sveriges diplomatiska förbindelser, arbetet med konsulära ärenden och politiken gentemot Kina.

    Behandlade dokument
    36
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    17 
    Anföranden och repliker
    12, 72 minuter
    Justering
    2024-05-30
    Bordläggning
    2024-06-12
    Debatt
    2024-06-13
    Beslut
    2024-06-13
  • Minnesceremoni för Raisi

    Skriftlig fråga 2023/24:981 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:981 Minnesceremoni för Raisi av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Torsdagen den 30 maj hölls en djupt kontroversiell minnesceremoni för Irans avlidne president Ebrahim Raisi, även kallad slaktaren från Teherani FN:s generalförsamling. Raisis smeknamn har sitt ursprung i att han tillhört
    Inlämnad
    2024-06-12
    Svarsdatum
    2024-06-19
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Samförståndsavtal mellan Somaliland och Etiopien

    Interpellation 2023/24:811 av Markus Wiechel (SD)

    Interpellation 2023/24:811 Samförståndsavtal mellan Somaliland och Etiopien av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 1 januari 2024 undertecknades ett samförståndsavtal MoUmellan Etiopiens premiärminister Abiy Ahmed och Somalilands president Muse Bihi Abdi med ett fokus på samarbete inom områdena
    Inlämnad
    2024-06-11
    Svarsdatum
    2024-08-20
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Europarådet

    Europarådet

    Betänkande 2023/24:UU13

    Riksdagen har behandlat en skrivelse och en redogörelse med anknytning till Europarådet.

    I redogörelsen från Europarådets svenska delegation beskrivs delegationens arbete vid Europarådets parlamentariska församling under 2023. I skrivelsen beskrivs verksamheten inom Europarådets ministerkommitté

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    2
    Anföranden och repliker
    5, 33 minuter
    Justering
    2024-05-23
    Bordläggning
    2024-06-07
    Debatt
    2024-06-10
    Beslut
    2024-06-12
  • Påtryckning som påverkar myndighetsbeslut

    Skriftlig fråga 2023/24:946 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:946 Påtryckning som påverkar myndighetsbeslut av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Som utrikesministern väl känner till valde Skatteverket att ändra benämningen av Taiwan under föregående mandatperiod. Förändringen gjorde att myndigheten idag felaktigt benämner Taiwan som en provins
    Inlämnad
    2024-05-28
    Svarsdatum
    2024-06-05
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Kinas agerande i samband med Taiwans presidentinstallation

    Skriftlig fråga 2023/24:939 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:939 Kinas agerande i samband med Taiwans presidentinstallation av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Bara tre dagar efter installationen av Taiwans nyvalde president Lai Ching-te valde Kina att genomföra storskaliga militärövningar runt Taiwan. Detta skedde helt utan förvarning och
    Inlämnad
    2024-05-27
    Svarsdatum
    2024-06-05
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Användning av vapen från väst i Ryssland

    Skriftlig fråga 2023/24:938 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:938 Användning av vapen från väst i Ryssland av Markus Wiechel SD till Försvarsminister Pål Jonson M Västvärldens stöd till Ukraina är en existentiell fråga för den fria världen. Därför är det en självklarhet att vi ska fortsätta stötta landet ekonomiskt, humanitärt och militärt. Det finns dock ett stort
    Inlämnad
    2024-05-27
    Svarsdatum
    2024-06-05
    Besvarare
    Försvarsminister Pål Jonson (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)

    Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)

    Betänkande 2023/24:UU12

    Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) är en sammanslutning för säkerhetspolitisk dialog och samverkan i Europa. En viktig uppgift för dess parlamentariska församling är att utföra valobservationer över parlamentsval i olika länder.

    Regeringen har i en skrivelse till riksdagen

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    12, 74 minuter
    Justering
    2024-05-16
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Verksamheten i Europeiska unionen under 2023

    Verksamheten i Europeiska unionen under 2023

    Betänkande 2023/24:UU10

    Regeringen har lämnat en skrivelse om verksamheten i EU under 2023. Riksdagen riktar en uppmaning, ett så kallat tillkännagivande till regeringen med anledning av motionsyrkanden om en översyn av reglerna för EU:s sanktioner mot terrorism.

    Riksdagen anser att regeringen bör verka för att EU

    Behandlade dokument
    21
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    13 
    Anföranden och repliker
    35, 132 minuter
    Justering
    2024-05-07
    Bordläggning
    2024-05-14
    Debatt
    2024-05-15
    Beslut
    2024-05-15
  • Kärnenergiavtalet JCPOA

    Skriftlig fråga 2023/24:898 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:898 Kärnenergiavtalet JCPOA av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Enligt en iransk toppolitiker kan det vara så att Iran redan har ett kärnvapen, vilket också kan ha påverkat det avgörande beslutet att attackera Israel tidigare i april. Den iranska islamistregimen har som bekant i
    Inlämnad
    2024-05-13
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Den svenska representationen i Taipei

    Skriftlig fråga 2023/24:897 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:897 Den svenska representationen i Taipei av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M De sista två åren under den föregående socialdemokratiska regeringen präglades av att den svenska representationen i Taiwan som de facto är Sveriges ambassad mestadels stod tom, trots en utsänd de facto-ambassadör.
    Inlämnad
    2024-05-13
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • S-regeringens hantering av uppgifter

    Skriftlig fråga 2023/24:896 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:896 S-regeringens hantering av uppgifter av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Evakueringen av den svenska ambassaden i Kabul innan talibanerna återtog kontrollen över landet var närmast att beskriva som kaosartad. Vi var många som undrade vad den dåvarande socialdemokratiska regeringen
    Inlämnad
    2024-05-10
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Samverkan mellan svenska och iranska lärosäten

    Skriftlig fråga 2023/24:887 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:887 Samverkan mellan svenska och iranska lärosäten av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Mats Persson L Sedan länge har Säkerhetspolisen varnat för spioneri mot Sverige från Iran. Därtill vet vi att den iranska islamistegimen dels sysslar med ett omfattande förtryck av sin egen befolkning och dels
    Inlämnad
    2024-05-08
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Utbildningsminister Mats Persson (L)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Mänskliga rättigheter

    Mänskliga rättigheter

    Betänkande 2023/24:UU14

    Riksdagen sa nej till förslag om mänskliga rättigheter som kommit in i motioner under den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar bland annat till att arbete pågår i de frågor som förslagen tar upp.

    Förslagen handlar om yttrandefrihet, minoriteter och storskalig miljöförstöring, så kallad ekocid.

    Behandlade dokument
    30
    Förslagspunkter
    5
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    36, 112 minuter
    Justering
    2024-04-25
    Bordläggning
    2024-05-07
    Debatt
    2024-05-08
    Beslut
    2024-05-15
  • Armeniens närmande till Europa

    Skriftlig fråga 2023/24:864 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:864 Armeniens närmande till Europa av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 12 september 2022 gick azeriska trupper över gränsen för att med hjälp av drönare, granatkastare och tungt artilleri inleda ännu ett brutalt invasionskrig mot Armenien. Det blev inte helt förvånande ännu ett
    Inlämnad
    2024-05-04
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Georgiens positionsförflyttning

    Skriftlig fråga 2023/24:861 av Markus Wiechel (SD)

    Fråga 2023/24:861 Georgiens positionsförflyttning av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Tobias Billström M Under en tid har enorma Europavänliga protester skakat Georgien, då en stor del av invånarna är kritiska till regeringspartiet Georgian Dreams positionsförflyttning som tyder på att man vänder sig alltmer ifrån
    Inlämnad
    2024-05-02
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Benämningen på Taiwan

    Benämningen på Taiwan

    Interpellation 2023/24:700 av Nima Gholam Ali Pour (SD)

    Interpellation 2023/24:700 Benämningen på Taiwan av Nima Gholam Ali Pour SD till Utrikesminister Tobias Billström M Den 28 februari 2018 meddelade Skatteverket att de ändrar namnform på Taiwan från Republiken Kina Taiwan till Taiwan, provins i Kina. Det är oklart varför denna förändring skedde och vem som bär ansvaret.
    Inlämnad
    2024-04-15
    Svarsdatum
    2024-04-29
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)

Filter