Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns södra, plats 195
Titel
Inköpare.
Född år
1966
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot

Försvarsutskottet

Suppleant

Justitieutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Justitieutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-04 – 2022-11-09
Vice ordförande
2020-01-16 – 2020-03-18
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Ledamot
2022-11-09 – 2026-09-21
Suppleant
2022-10-04 – 2022-11-09
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-16 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2018-10-16 – 2022-09-26

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2023-01-27
Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-12 –
Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18–. Ledamot justitieutskottet 18–22 och vice ordförande 20. Ledamot socialförsäkringsutskottet 22–. Suppleant försvarsutskottet 18–, utbildningsutskottet 18–22, socialförsäkningsutskottet 22, utrikesutskottet 22–23, EU-nämnden 22– och justitieutskottet 22–.

Föräldrar

Thore Martinsson och Britta Martinsson, f. Kihlström.

Utbildning

Gymnasieskola, teknisk maskiningenjör, Skara/Skövde 82–86. Högskoleingenjör 80p, Högskolan i Borås 86–88.

Anställningar

Konstruktör, Autoliv Vårgårda 89–91, projektledare, 94–02 och inköpare 02–18. Lärarvikarie, Gullhögskolan, Vårgårda 91–92.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Herrljunga 98–, 2:e vice ordförande, 98–02. Ledamot, kommunstyrelsen, Herrljunga 99–02. Ledamot, utbildningsnämnden, Herrljunga 03–18, ordförande 05–18.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om systemet för återkallelser av uppehållstillstånd

    Riksrevisionens rapport om systemet för återkallelser av uppehållstillstånd

    Betänkande 2023/24:SfU17

    Socialförsäkringsutskottet har behandlat en skrivelse från regeringen som handlar om Riksrevisionens granskning av systemet för återkallelser av uppehållstillstånd.

    Riksrevisionen anser att systemet inte fungerat effektivt under bedömningsperioden. I skrivelsen till riksdagen redogör regeringen för sin bedömning av läget, och vilka åtgärder som vidtagits på området. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, vilket innebar att ärendet avslutades.

    Behandlade dokument
    1
    Förslagspunkter
    1
    Anföranden och repliker
    23, 63 minuter
    Justering
    2024-05-21
    Bordläggning
    2024-05-28
    Debatt
    2024-05-29
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Ändringar i medborgarskapslagen

    Ändringar i medborgarskapslagen

    Betänkande 2023/24:SfU15

    Riksdagen sa ja till ändringar i medborgarskapslagen.

    En person kan förvärva svenskt medborgarskap vid födseln, genom adoption, genom anmälan eller efter ansökan. Regeringen föreslår att kraven för att förvärva svenskt medborgarskap genom anmälan ska skärpas.

    De föreslagna bestämmelserna

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    28, 97 minuter
    Justering
    2024-05-21
    Bordläggning
    2024-05-24
    Debatt
    2024-05-27
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Migrationsfrågor

    Migrationsfrågor

    Betänkande 2023/24:SfU14

    Riksdagen sa nej till de cirka 130 förslag i motioner om migrationsfrågor från den allmänna motionstiden 2023. Förslagen handlar till exempel om permanent uppehållstillstånd, informationsplikt, EU:s migrations- och asylpolitik, mottagande av asylsökande, asylprocessen, anhöriginvandring och svenskt medborgarskap.

    Riksdagen hänvisar bland annat till att arbete redan pågår inom områden som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    46
    Förslagspunkter
    15
    Reservationer
    39 
    Anföranden och repliker
    29, 115 minuter
    Justering
    2024-05-02
    Bordläggning
    2024-05-15
    Debatt
    2024-05-16
    Beslut
    2024-05-22
  • Stillbild från Debatt om förslag: Socialförsäkringsfrågor

    Socialförsäkringsfrågor

    Betänkande 2023/24:SfU13

    Riksdagen sa nej till de cirka 180 förslag i motioner om socialförsäkringsfrågor från den allmänna motionstiden 2023. Förslagen handlar till exempel om trygghetssystem för företagare och studerande, sjukförsäkring och rehabilitering, aktivitets- och sjukersättning samt arbetsskadeersättning.

    Riksdagen hänvisar bland annat till att arbete redan pågår inom områden som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    55
    Förslagspunkter
    28
    Reservationer
    53 
    Anföranden och repliker
    20, 87 minuter
    Justering
    2024-05-02
    Bordläggning
    2024-05-15
    Debatt
    2024-05-16
    Beslut
    2024-05-22
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Försvarsminister Pål Jonson M Utrikesminister Tobias Billström M EU-minister Jessika Roswall M Kulturminister Parisa Liljestrand M Försvarsminister Pål Jonson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor
  • Stillbild från Debatt om förslag: Kriminalvårdsfrågor

    Kriminalvårdsfrågor

    Betänkande 2023/24:JuU17

    Riksdagen sa nej till cirka 50 förslag i motioner om kriminalvårdsfrågor som inkommit under den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om säkerhet inom Kriminalvården, villkorlig frigivning och avhopparverksamhet. Avhopparverksamhet innebär att stötta personer som har valt att lämna organiserad brottslighet.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående utredningsarbete inom området.

    Behandlade dokument
    15
    Förslagspunkter
    23
    Reservationer
    18 
    Anföranden och repliker
    7, 59 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-19
    Debatt
    2024-04-22
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Debatt om förslag: Arbetskraftsinvandring

    Arbetskraftsinvandring

    Betänkande 2023/24:SfU11

    Riksdagen sa nej till ett trettiotal förslag i motioner om arbetskraftsinvandring från den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete.

    Motionerna handlar om arbetsmarknadsprövning, villkor för arbetstillstånd, att attrahera arbetskraft och förhindra utnyttjande och missbruk, uppehållstillstånd för forskning och studier med mera.

    Behandlade dokument
    17
    Förslagspunkter
    6
    Reservationer
    11 
    Anföranden och repliker
    84, 232 minuter
    Justering
    2024-02-15
    Bordläggning
    2024-02-28
    Debatt
    2024-02-29
    Beslut
    2024-03-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Socialavgifter

    Socialavgifter

    Betänkande 2023/24:SfU10

    Riksdagen sa nej till nio förslag om socialavgifter. Motionerna har lämnats in under den allmänna motionstiden 2023 och handlar bland annat om nedsättning av socialavgifter och undantag från avgiftsskyldigheten för friluftsorganisationer.

    Riksdagen hänvisar bland annat till att utredningsarbete pågår.

    Behandlade dokument
    9
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    15, 46 minuter
    Justering
    2024-02-08
    Bordläggning
    2024-02-27
    Debatt
    2024-02-28
    Beslut
    2024-02-28
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vapenfrågor

    Vapenfrågor

    Betänkande 2023/24:JuU14

    Riksdagen sa nej till cirka 19 förslag om vapenfrågor. Motionerna handlar om bland annat genomförandet av ändringarna i EU:s vapendirektiv, vapenlicensfrågor och vapenamnesti. Förslagen har inkommit under den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar bland annat till pågående utredningsarbete.

    Behandlade dokument
    14
    Förslagspunkter
    12
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    22, 69 minuter
    Justering
    2024-02-08
    Bordläggning
    2024-02-13
    Debatt
    2024-02-14
    Beslut
    2024-02-15
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Migrationsminister Maria Malmer Stenergard M Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje M Kulturminister Parisa Liljestrand M Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin M Migrationsminister
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Justitieminister Gunnar Strömmer M Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson KD Energi- och näringsminister
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vissa ändringar i regelverket om säkerhetsärenden enligt utlänningslagen

    Vissa ändringar i regelverket om säkerhetsärenden enligt utlänningslagen

    Betänkande 2023/24:SfU8

    Främlingspass – som i vissa fall kan utfärdas till den som inte har något pass och inte heller har någon möjlighet att få ett – ska kunna återkallas av säkerhetsskäl. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

    Vidare ska uppehållstillstånd kunna återkallas om det kan antas att personen kommer att bedriva statsstyrt företagsspioneri eller verksamhet med koppling till terrorism. Syftet är att förhindra hot mot Sveriges säkerhet.

    Lagändringarna börjar gälla den 1 mars 2024.

    Behandlade dokument
    4
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    40, 111 minuter
    Justering
    2024-01-25
    Bordläggning
    2024-01-30
    Debatt
    2024-01-31
    Beslut
    2024-01-31
  • Stillbild från Debatt om förslag: Effektivare verktyg vid inre utlänningskontroll

    Effektivare verktyg vid inre utlänningskontroll

    Betänkande 2023/24:SfU6

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag att införa en möjlighet att kroppsvisitera en utlänning för att söka efter pass och andra identitetshandlingar och möjlighet att omhänderta sådana handlingar – vid en inre utlänningskontroll. Riksdagen sa också ja till förslaget att det ska förtydligas att en utlänning under vissa förutsättningar får tas med för utredning av hans eller hennes rätt att vistas i Sverige. Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2024.

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    16, 66 minuter
    Justering
    2023-11-09
    Bordläggning
    2023-11-21
    Debatt
    2023-11-22
    Beslut
    2023-11-22
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl

    Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl

    Betänkande 2023/24:SfU5

    Riksdagen sa ja regeringens förslag om ändringar i utlänningslagen. Lagändringarna innebär vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl.

    Lagändringarna börjar gälla den 1 december 2023.

    Behandlade dokument
    5
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    82, 208 minuter
    Justering
    2023-10-26
    Bordläggning
    2023-11-07
    Debatt
    2023-11-08
    Beslut
    2023-11-08
  • Utredning av förutsättningarna för att utöka rotavdraget

    Motion 2023/24:2394 av Ingemar Kihlström (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:2394 av Ingemar Kihlström KD Utredning av förutsättningarna för att utöka rotavdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att utöka rotavdraget till 50 procent av arbetskostnaden och tillkännager detta för
    Inlämnad
    2023-10-05
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:SkU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Sista etappen av vägförbättrande ombyggnation av väg 181

    Motion 2023/24:1386 av Ingemar Kihlström (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1386 av Ingemar Kihlström KD Sista etappen av vägförbättrande ombyggnation av väg 181 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta de positiva miljö- och trafiksäkerhetseffekter som ett färdigställande av den sista etappen av länsväg 181:s
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:TU18
  • Utredning av kapacitetseffekt för utbyggnad av Västra stambanan

    Motion 2023/24:1379 av Ingemar Kihlström (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1379 av Ingemar Kihlström KD Utredning av kapacitetseffekt för utbyggnad av Västra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda vilka kapacitetseffekter som en utbyggnad av dubbelspår, mötesplatser, planskilda korsningar samt
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:TU18
  • Införande av registrering av testamenten och framtidsfullmakter

    Motion 2023/24:1378 av Ingemar Kihlström (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1378 av Ingemar Kihlström KD Införande av registrering av testamenten och framtidsfullmakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett register för testamenten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    2
    Utskottsberedning
    2023/24:CU9
    Riksdagsbeslut
    (2 yrkanden): 2 avslag
  • Klarläggande av Sveriges agerande kring Dag Hammarskjölds död

    Motion 2023/24:1578 av Camilla Rinaldo Miller m.fl. (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1578 av Camilla Rinaldo Miller m.fl. KD Klarläggande av Sveriges agerande kring Dag Hammarskjölds död Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana regeringen att framföra en offentlig ursäkt till den svenska besättningens efterlevande
    Inlämnad
    2023-10-04
    Förslag
    4
    Utskottsberedning
    2023/24:UU7
    Riksdagsbeslut
    (4 yrkanden): 4 avslag
  • Skolavslutningar och firanden av högtider med konfessionella inslag i kyrkolokaler

    Motion 2023/24:1051 av Ingemar Kihlström (KD)

    Motion till riksdagen 2023/24:1051 av Ingemar Kihlström KD Skolavslutningar och firanden av högtider med konfessionella inslag i kyrkolokaler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ytterligare klargörande direktiv under riksdagsåret 2023/24 för att möjliggöra
    Inlämnad
    2023-10-03
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:UbU10
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter