Gunnel Wallin (C)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns norra och östra
Titel
hushållslärare
Född år
1939
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2009-02-01 – 2010-10-04
Ordinarie
1998-05-01 – 2002-09-30

Justitieutskottet

Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Suppleant
1998-05-01 – 1998-10-04

Socialutskottet

Suppleant
2009-02-11 – 2010-10-04
Suppleant
1998-10-13 – 2002-09-30

Trafikutskottet

Suppleant
2009-02-11 – 2010-10-04

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter