Eva Bengtson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Kalmar län
Titel
Byggnadsingenjör
Född år
1951
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2014-09-29

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2009-02-11 – 2010-10-04
Ledamot
2006-10-10 – 2009-02-09

Civilutskottet

Ledamot
2012-12-03 – 2014-09-29
Ledamot
2011-09-30 – 2012-12-02
Ledamot
2010-10-12 – 2011-09-29
Ledamot
2009-02-09 – 2010-10-04

Kulturutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-03-10

Socialutskottet

Suppleant
2010-03-10 – 2010-10-04

Trafikutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2014-09-29

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Suppleant
2007-03-27 – 2009-05-06

Valprövningsnämnden

Suppleant
2015-02-18 – 2023-03-22

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter