Semesterersättning vid arbetslöshet
Motion 1990/91:A738 av Bengt-Ola Ryttar m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-01-25
- Bordläggning
- 1991-02-05
- Hänvisning
- 1991-02-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Full sysselsättning är det övergripande målet för politiken. Detta är den naturliga följden av att arbetslösheten är en mycket stor belastning på den som berörs.
Genom arbetsmarknadspolitiska åtgärder försöker man få människor i arbete så fort som möjligt, men i vissa lägen kan ändå arbetslöshetsperioden bli ganska lång. Följden blir då en fördröjd ekonomisk belastning för den drabbade genom att semesterersättningen blir mindre påföljande år. Denna effekt bör elimineras genom att arbetslöshetsförsäkringen också ger rätt till semesterersättning.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om semesterersättning i arbetslöshetsförsäkringen.
Stockholm den 23 januari 1991 Bengt-Ola Ryttar (s) Ove Karlsson (s) Leo Persson (s) Inger Hestvik (s) Iréne Vestlund (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om semesterersättning i arbetslöshetsförsäkringen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om semesterersättning i arbetslöshetsförsäkringen.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
