Alkoholservering på särskilda boenden

Betänkande 2011/12:SoU15

  1. 1, Förslag, Genomförd
  2. 2, Beredning, Genomförd
  3. 3, Debatt, Genomförd
  4. 4, Beslut, Genomförd

Ärendet är avslutat

Beslutat
18 april 2012

Utskottens betänkanden

Betänkanden innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden.

Beslut

Tillåtet med alkoholservering på särskilda boenden (SoU15)

Det ska bli tillåtet att servera sprit, vin, starköl och annan alkohol till en boende och dennes besökare på särskilda boenden som erbjuder måltidsservice. Med särskilda boenden avses behovsprövade boenden för äldre människor och för funktionshindrade. Lagändringarna börjar att gälla den 1 juni 2012. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Utskottets förslag till beslut
Bifall till propositionen.
Riksdagens beslut
Kammaren biföll utskottets förslag till beslut.

Ärendets gång

Förslag, Genomförd

Propositioner: 1

Från regeringen

Beredning, Genomförd

Senaste beredning i utskottet: 2012-03-13
Justering: 2012-03-27
Trycklov till Gotab och webb: 2012-03-29
Trycklov: 2012-03-29
Betänkande 2011/12:SoU15

Alla beredningar i utskottet

2012-03-13

Tillåtet med alkoholservering på särskilda boenden (SoU15)

Det ska bli tillåtet att servera sprit, vin, starköl och annan alkohol till en boende och dennes besökare på särskilda boenden som erbjuder måltidsservice. Med särskilda boenden avses behovsprövade boenden för äldre människor och för funktionshindrade. Lagändringarna är tänkta att börja gälla den 1 juni 2012. Socialutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag.

Beslut är fattat. Se steg 4 för fullständiga förslagspunkter.

Debatt, Genomförd

Debatt i kammaren: 2012-04-18
Stillbild från Debatt om förslag 2011/12:SoU15, Alkoholservering på särskilda boenden

Debatt om förslag 2011/12:SoU15

Webb-tv: Alkoholservering på särskilda boenden

Dokument från debatten

Protokoll från debatten

Anf. 58 Catharina Bråkenhielm (S)
Fru talman! Tänk - i dag ska vi ta ett steg i rätt riktning, och människor ska få börja bestämma lite mer själva när kroppen har blivit lite skröplig eller man av annan anledning behöver bo på ett särskilt boende! Nu ska det bli lättare för dem som vill ta ett glas vin till maten eller en nubbe till sillen - kanske tillsammans med sina nära och kära, för även deras anhöriga omfattas av förslaget. Nu lättar man upp lagstiftningen, för nu ska det inte längre behövas särskilt tillstånd för att servera alkohol på särskilda boenden. Serveringen ska omfattas av kommunal tillsyn men kräver inte särskilt serveringstillstånd. Kontrollen ska ske genom så kallad egenkontroll, vilket minskar byråkratin. Det är bara bra. Ett särskilt boende ska vara så hemlikt som möjligt. Man ska kunna leva som man gjorde hemma så långt som det går. Man ska själv kunna bestämma över sitt liv och sin vardag. Man får inte heller glömma bort att detta är de äldres hem, oftast livet ut. Detta är ett bra förslag som gör det hela mycket mer rättvist och mycket mindre moralistiskt. Som det fungerar i dag bygger det på personalens och chefens moral och goda vilja. Detta gör att det ser mycket olika ut, inte bara över landet utan också mellan de olika boendena inom samma kommun. I ärendet finns inga reservationer, för vi är politiskt överens om att det här är ett bra förslag. Så gott som alla remissinstanser, bland andra Folkhälsoinstitutet och Svenska Kommunalarbetareförbundet är positiva till förslaget, så också vi socialdemokrater. Jag yrkar bifall till utskottets förslag i betänkandet.

Anf. 59 Metin Ataseven (M)
Fru talman! Från och med den 1 juni kommer det att bli tillåtet att servera alkohol till maten på särskilda boenden. Det innebär att vi gör undantag från alkohollagen om kravet på serveringstillstånd. Undantaget från alkohollagen syftar till att göra det enklare för dem som driver och arbetar på särskilda boenden att tillgodose de boendes önskemål om att dricka alkoholhaltiga drycker till maten. Ändringarna ska ses som stöd för personalen, och de eliminerar den osäkerhet som kan finnas om huruvida det är tillåtet eller inte att servera alkohol. Anledningen till ändringarna är att vi måste respektera de boendes vanor och val. Att kunna dricka ett glas vin till maten eller ta en punsch till kaffet kan ha stor betydelse för välbefinnandet och livskvaliteten för många boende. På samma sätt som de boende ska kunna påverka när de ska äta och vad de ska äta bör de också kunna ha inflytande över vad de ska dricka till sina måltider. Det handlar om att låta de boende få bestämma över sitt eget liv, helt enkelt. En del särskilda boenden har haft egna serveringstillstånd. De flesta äldreboenden har dock inte haft möjligheten att servera alkohol i samband med måltidsservering i gemensam matsal. Därför underlättar vi nu för särskilda boenden att kunna servera alkohol till en boende och dennes besökare vid måltidsservice. Serveringen av alkohol kommer självfallet att ske under insyn av personal, och det särskilda boendet ska utöva egenkontroll över serveringen. Fru talman! Detta beslut är inte något som välkomnas bara av oss som sitter här i kammaren, utan det är goda nyheter för alla de människor som sitter på särskilda boenden. Vad är då ett särskilt boende? När man läser utredningen står det ingenting om detta. Det anges inte riktigt. Men en definition som jag har hittat av begreppet är det som finns i Socialstyrelsens termbank. Där anges att med särskilt boende avses individuellt, behovsprövat boende som ges med stöd av socialtjänstlagen eller lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade. Ett särskilt boende behövs då man inte själv klarar sig hemma. Man kan inte bo kvar, och man har ett stort behov av omsorg. Det särskilda boendet blir ditt hem, och här kan du få stöd och hjälp från både omvårdnadspersonal och sjuksköterska. För att få en bostad på ett särskilt boende måste man ha fått ett biståndsbeslut enligt socialtjänstlagen. De boende hyr en lägenhet inom det särskilda boendet och använder egna möbler. Mat och omsorg betalas separat. Särskilda boenden utgör ofta samlingspunkter dit även andra än de boende kommer för att äta i matserveringen och delta i aktiviteter. Vi inom Moderaterna välkomnar de föreslagna ändringarna. Vi anser att det är en självklarhet att de boende på särskilda boenden ska kunna få köpa sig ett glas vin eller en öl i samband med måltidsservering. Det är deras egen bostad och boendemiljö det handlar om. Jag yrkar därför bifall till utskottets förslag i betänkandet. (Applåder)

Anf. 60 Barbro Westerholm (FP)
Fru talman! En viktig fråga för oss liberaler är utgångspunkten att man måste få leva sitt liv som man själv väljer att göra det så länge ingen kommer till skada. Det gäller hela livsresan fram till dess att en del kommer att bo i särskilda boenden. Det särskilda boendet är ett eget boende. Där bor man med eget kontrakt, så också där borde detta gälla att man får välja hur man fyller dagen med innehåll. Inte minst handlar det om måltiden, där dryck är en viktig sak. I synnerhet gäller det när man har kommit till ett särskilt boende. Då har världen krympt för en. Man har inte så mycket som man kan tycka är positivt, utan då är måltiderna och vad därtill hör en viktig sak. Därför har denna fråga kommit upp: Får man eller får man inte servera alkohol - det är främst vin det handlar om - till maten? En del boenden har löst detta på ett pragmatiskt sätt. De säger: Det här är ett eget boende, och den gemensamma matsalen är en del av det egna boendet! Där har man inte haft några restriktioner. Andra har haft svårigheter. Det handlar om ifall det är nödvändigt eller inte med serveringstillstånd. Man undrar om man bryter mot lagen, och man vill inte råka ut för trassel. Detta har alltså inte gått att lösa den pragmatiska vägen, utan nu fattar vi ett riksdagsbeslut om att det blir tillåtet med vin till maten i boendena. Det gäller också annat för den delen - om man nu vill ha en nubbe till kräftorna eller vad det nu kan vara. Det finns en egenkontroll. Om detta missköts finns sanktioner, alltifrån varning ända till fängelse. Det finns alltså möjligheter att ingripa om det hela skulle gå över styr, men det har jag ingen anledning att tro när det gäller dessa boenden. Det är ett mycket bra beslut som vi är på väg att fatta i dag. Det ger en frihet åt människor vars värld ändå har begränsats genom de funktionsnedsättningar de har. De har inte längre frihet att leva sitt liv som de gjorde tidigare just på grund av de hälsoproblem de har. Jag yrkar bifall till utskottets förslag i betänkandet.

Anf. 61 Rickard Nordin (C)
Fru talman! Det är med glädje jag nu yrkar bifall till förslaget i betänkandet om alkoholservering på särskilda boenden i sin helhet. Det är också glädjande att vi är helt överens om detta. Den som blir gammal ska inte tvingas göra val som denne inte vill. En human och kvalitativ äldreomsorg tar hänsyn till den äldres behov och önskemål. Min farfar drack såvitt jag vet ganska måttligt, men han ville gärna ta sig en liten sup till sillen på midsommar och en till julbordet. Varför ska äldre, som har haft samma rutiner i kanske 40 år, inte få kunna ta med sig dem till sitt nya boende? I grunden handlar det om vem vi tror vet bäst. Vet den äldre bäst vad som är bäst för honom själv, eller ska staten bestämma vad som är bäst för den äldre? Varför skulle min farfar bli nekad en tradition som han hade genomfört så länge? För honom var en sup till julbordet en lika viktig ingrediens som julskinkan. Det är därför glädjande att alliansregeringen har kommit fram till att det är den äldre som ska bestämma över sitt liv och sina vanor. Ett glas vin till maten eller en sup till midsommar handlar om livskvalitet snarare än om potentiella alkoholskador. Det här betyder dock inte att de särskilda boendena blir några kroghak, och det ligger i sakens natur att serveringen kommer att ske med en viss måtta. Risken för negativa hälsoeffekter och fylla känns ganska begränsad vid den här typen av servering. Det är också viktigt att alkoholpolitiken uppfattas som rimlig och meningsfull. Det är i mina ögon inte meningsfullt att tvinga någon att helt sluta dricka alkohol så länge personen själv är vid sina sinnens fulla bruk och vill ha en måttlig mängd alkohol. Det är också viktigt att mina åsikter och värderingar inte ska styra andras handlande och möjligheter till egna val. Att jag råkar vara nykterist betyder inte att jag har rätten att förvägra andra möjlighet att ta sig en öl mer regelbundet. Med detta beslut i riksdagen har vi kommit ett litet men ändå viktigt steg mot att ge människor rätten att bestämma över sin egen vardag och sin egen konsumtion. Att ha egenbestämmande som ledstjärna i riksdagsarbetet är ett bra sätt att flytta makt från oss ned till den enskilda människans köksbord, i det här fallet bokstavligt talat. Det är där makten ska ligga, inte i Stockholm.

Anf. 62 Roland Utbult (KD)
Fru talman! Ett enigt socialutskott står bakom betänkandet om alkoholservering på särskilda boenden. För mig som kristdemokrat är det en principfråga att äldre ska kunna fortsätta, så långt det är möjligt, att leva sina liv så som de är vana vid även när de flyttar till ett särskilt boende. Det handlar inte om någon överkonsumtion av alkohol utan om en måltidskonsumtion. Det handlar om livskvalitet och självbestämmande. Jag kan inte låta bli att referera till när jag för några veckor sedan praktiserade på ett äldreboende i Uddevalla. Det var några spännande dagar tillsammans med personal och brukare i det särskilda boendet. Jag blev imponerad av personalens arbete men också av den självständighet som brukarna hade. Det är rätt märkligt att tänka på att när jag var liten grabb tyckte jag att de som på den tiden var runt 50 år var urgamla människor. De klädde sig gammalt, och de tänkte gammalt. I dag är 70-åringar många gånger pigga och alerta. Vi talar till och med om att jobba tills man är 75. Den här situationen har gjort att man gärna vill bo självständigt och få leva sitt liv ungefär som man brukar göra. Redan i dag kan man på en del ställen i landet beställa ett glas vin till helgmaten. På andra ställen är det inte möjligt. Nu får vi gemensamma regler över hela landet på alla särskilda boenden. Där man tillhandahåller måltidsservice kan man efter den 1 juli i år få servera alkohol till maten. Den som bedriver alkoholservering ska utöva egenkontroll, men om man bryter mot detta kan kommunen förbjuda fortsatt servering. Därigenom anser jag att risken är minimal för att någon boende ska få alkoholproblem genom den nya lagen. I stället får den som vill förhöja måltiden med ett glas vin eller en öl. Det handlar, som jag sade, om livskvalitet och om att behandla äldre med respekt. Vi ska aldrig glömma bort att för den som bor i särskilt boende är detta hans eller hennes hem. Där ska man så långt det är möjligt få bestämma själv över sitt liv och sin vardag. Nykterhetsorganisationerna har naturligtvis reagerat på förslaget, men de anser inte att man måste bli nykterist för att man flyttar till ett äldreboende. För dem är inte alkoholserveringen en prioriterad fråga och där är vi eniga, det är den inte heller för oss kristdemokrater. Vi anser att vi framför allt måste arbeta för att förbättra kvaliteten inom de särskilda boendena och att kommunernas uppföljning behöver bli bättre. Det ska vara ett ständigt pågående arbete. Jag yrkar bifall till förslaget i betänkande SoU15.

Beslut, Genomförd

Beslut: 2012-04-18
Förslagspunkter: 1, Acklamationer: 1
Stillbild från Beslut: Alkoholservering på särskilda boenden, Beslut

Beslut: Alkoholservering på särskilda boenden

Webb-tv: Beslut

Protokoll med beslut

Förslagspunkter och beslut i kammaren

  1. Alkoholservering på särskilda boenden

    Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation

    Beslut:

    Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation

    Utskottets förslag:
    Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen (2010:1622).
    Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:61.

Utskottens betänkanden

Betänkanden innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden.