Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun, plats 40
Titel
Pol.kand.
Född år
1983
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Näringsutskottet

Suppleant

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant

Kulturutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2014-09-29 – 2026-09-21
Ledig
2014-03-03 – 2014-04-03
Ledig
2013-10-21 – 2013-12-20

Riksdagsledamot

Ersättare
2014-04-04 – 2014-09-29
Ersättare
2013-12-21 – 2014-03-02
Ersättare
2011-10-12 – 2013-10-20

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2012-09-06 – 2014-09-29
Suppleant
2011-10-21 – 2012-09-05

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2011-10-14 – 2014-09-29

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2015-09-17 – 2018-09-24
Suppleant
2012-06-01 – 2012-09-05
Suppleant
2011-10-19 – 2012-05-31

Kulturutskottet

Suppleant
2023-02-24 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2012-09-13 – 2014-09-29

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24

Näringsutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-16 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-14 – 2018-09-24

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2022-10-12 –
Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

OSSE-delegationen

Ledamot
2011-10-21 – 2014-10-14

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 11– (ersättare 111012–140929). Ledamot socialutskottet 12–14. Suppleant civilutskottet 11–14, socialutskottet 11–12, miljö- och jordbruksutskottet 11–12 och 15–, kulturutskottet 12–14, justitieutskottet 14–18 och 23–, näringsutskottet 14– och EU-nämnden 22–. Ledamot OSSE-delegationen 11–14.

Utbildning

Gymnasieskola i Eksjö, slutår –02. Chalmers tekniska högskola 03–04. Göteborgs universitet 04–09.

Anställningar

Kioskpersonal, Movänta Camping 97. Städare, Movänta Camping 98–99. Receptionist, Movänta Camping 00–07. Projektledare, EUE AB 02–03. Politisk sekreterare, Centerpartiet i Göteborg 07–10.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Miljömålsberedningen 14–17. Ledamot, Energikommissionen 15–17.

Kommunala uppdrag

Ledamot HSN5, Västra Götaland 11. Ersättare, miljönämnden, Västra Götaland 11. Ledamot, kollektivtrafiknämnden i Västra Götaland 12–14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot, föreningen Fair Trade Sverige 12–13.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Beredning av förslag om avvecklande av statliga kasinon och en effektivare penningtvättstillsyn

    Skriftlig fråga 2023/24:944 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:944 Beredning av förslag om avvecklande av statliga kasinon och en effektivare penningtvättstillsyn av Rickard Nordin C till Statsrådet Niklas Wykman M I regeringens promemoria Avvecklande av statliga kasinon och en effektivare penningtvättstillsyn finns ett antal olika förslag som nu är ute på remiss,
    Inlämnad
    2024-05-28
    Svarsdatum
    2024-06-05
    Besvarare
    Statsrådet Niklas Wykman (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: En tydligare process för tillståndsprövning av elnät

    En tydligare process för tillståndsprövning av elnät

    Betänkande 2023/24:NU15

    Det behövs en tydligare process för tillståndsprövning av elnät. Det anser näringsutskottet som säger ja till regeringens förslag om ändringar i miljöbalken och ellagen. Förslagen innebär en tydligare och snabbare process för att förnya, förstärka och bygga ut elnät. De nya reglerna gäller starkströmsledningar som kräver nätkoncession för linje, eftersom tillståndsprocessen för sådana ledningar är längre än för övriga nät. Reglerna föreslås börja gälla den 1 juli 2024.

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    2
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    16, 45 minuter
    Justering
    2024-05-16
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Energipolitikens långsiktiga inriktning

    Energipolitikens långsiktiga inriktning

    Betänkande 2023/24:NU14

    Regeringen föreslår två nya mål för Sveriges elsystem: ett planeringsmål och ett leveranssäkerhetsmål. Näringsutskottet föreslår att riksdagen ska säga ja till förslaget.

    Planeringsmålet innebär att elsystemet ska ge förutsättningar för att leverera den el som behövs för en ökad elektrifiering

    Behandlade dokument
    40
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    42 
    Anföranden och repliker
    57, 187 minuter
    Justering
    2024-05-16
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Regeringens klimathandlingsplan – hela vägen till nettonoll

    Regeringens klimathandlingsplan – hela vägen till nettonoll

    Betänkande 2023/24:MJU15

    Riksdagen har behandlat regeringens skrivelse Regeringens klimathandlingsplan – hela vägen till nettonoll. Riksdagen anser att innehållet i handlingsplanen är väl avvägt och föreslår därmed att riksdagen ska lägga planen till handlingarna, det vill säga avsluta ärendet.

    I skrivelsen beskriver

    Behandlade dokument
    36
    Förslagspunkter
    36
    Reservationer
    98 
    Anföranden och repliker
    108, 274 minuter
    Justering
    2024-05-02
    Bordläggning
    2024-05-17
    Debatt
    2024-05-20
    Beslut
    2024-05-22
  • Utvärdering av kärnstöd till Idea

    Skriftlig fråga 2023/24:900 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:900 Utvärdering av kärnstöd till Idea av Rickard Nordin C till Statsrådet Johan Forssell M I en tidigare skriftlig fråga har jag frågat biståndsminister Johan Forssell om vilka kriterier som krävs för att erhålla kärnstöd enligt biståndsbudgeten. I svaret framgår följande: Huvudkriterier för om en multilateral
    Inlämnad
    2024-05-12
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Enkla bolags möjlighet att söka stöd för laddinfrastruktur

    Skriftlig fråga 2023/24:895 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:895 Enkla bolags möjlighet att söka stöd för laddinfrastruktur av Rickard Nordin C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L I en tidigare fråga undrade jag om regeringen avsåg att agera för att även så kallade enkla bolag ska få möjlighet att söka stöd för laddinfrastruktur. Bolagsformen är tämligen vanlig
    Inlämnad
    2024-05-12
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • Undantag för interna nät vid vätgasproduktion

    Skriftlig fråga 2023/24:894 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:894 Undantag för interna nät vid vätgasproduktion av Rickard Nordin C till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD På kort tid har två företag i Västsverige fått avslag på sina ansökningar kring interna nät i samband med vindkraftsparker där tanken är att etablera vätgasproduktion i direkt anslutning till
    Inlämnad
    2024-05-12
    Svarsdatum
    2024-05-22
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Totalförsvarsaspekter på lednings-/kabeldragningar av Svenska Kraftnät

    Skriftlig fråga 2023/24:872 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:872 Totalförsvarsaspekter på lednings-kabeldragningar av Svenska Kraftnät av Rickard Nordin C till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin M I en tidigare fråga till energiminister Ebba Busch frågade jag om regeringen var beredd att, när förordningar tas fram kring teknikval och förutsatt att den liggande propositionen
    Inlämnad
    2024-05-06
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Säkring av kritisk energiinfrastruktur

    Skriftlig fråga 2023/24:871 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:871 Säkring av kritisk energiinfrastruktur av Rickard Nordin C till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin M Rysslands krigföring i Ukraina har på senaste tiden inriktat sig alltmer på energiinfrastruktur. Det är ett effektivt sätt att skada det ukrainska samhället och skapa problem för viktiga samhällsfunktioner.
    Inlämnad
    2024-05-06
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Samhällsviktig verksamhet på Säve flygplats

    Skriftlig fråga 2023/24:870 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:870 Samhällsviktig verksamhet på Säve flygplats av Rickard Nordin C till Statsrådet Niklas Wykman M Under fredagen den 3 maj 2024 besökte ansvarig minister Niklas Wykman Göteborg tillsammans med Fortifikationsverkets gd för att bekanta sig med Säve flygplats. Enligt DN lät chefen för Göteborgs garnison och
    Inlämnad
    2024-05-06
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Statsrådet Niklas Wykman (M)
  • Otydligheter kring lednings-/kabeldragningar av Svenska Kraftnät

    Skriftlig fråga 2023/24:869 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:869 Otydligheter kring lednings-kabeldragningar av Svenska Kraftnät av Rickard Nordin C till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD I en tidigare fråga till energiminister Ebba Busch frågade jag om regeringen var beredd att, när förordningar tas fram kring teknikval och förutsatt att den liggande propositionen
    Inlämnad
    2024-05-06
    Svarsdatum
    2024-05-15
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2892 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken avsnitt 2 och 3 i motionenSammanfattning Centerpartiet vill i vårbudgetmotionen
    Inlämnad
    2024-04-30
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FiU20
  • Stillbild från Debatt om förslag: Spelfrågor

    Spelfrågor

    Betänkande 2023/24:KrU9

    Nya regler ska stärka konsumentskyddet i samband med spel om pengar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag som handlar om att begränsa de problem som spel om pengar orsakar såsom skuldsättning och missbruk. Ett skriftlighetskrav för telefonförsäljning av spel införs. Konsumenten måste efter telefonsamtalet

    Behandlade dokument
    20
    Förslagspunkter
    15
    Reservationer
    23 
    Anföranden och repliker
    33, 88 minuter
    Justering
    2024-04-16
    Bordläggning
    2024-04-23
    Debatt
    2024-04-24
    Beslut
    2024-04-24
  • Miljökrav på Trafikverkets upphandling av asfalt

    Skriftlig fråga 2023/24:842 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:842 Miljökrav på Trafikverkets upphandling av asfalt av Rickard Nordin C till Statsrådet Andreas Carlson KD Den offentliga upphandlingen är en stor konsumentmakt som kan användas för att minska utsläpp och uppnå våra miljömål. Uppskattningarna varierar, men runt 800 miljarder kronor upphandlar offentliga
    Inlämnad
    2024-04-23
    Svarsdatum
    2024-05-02
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Kriterier för kärnstöd

    Skriftlig fråga 2023/24:840 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:840 Kriterier för kärnstöd av Rickard Nordin C till Statsrådet Johan Forssell M Det finns en stor mängd internationella organisationer som finansieras via olika länders biståndsbudgetar. Trenden har gått mot att alltmer pengar läggs på olika typer av projekt medan kärnstödet det stöd som går till organisationens
    Inlämnad
    2024-04-23
    Svarsdatum
    2024-05-02
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Enkla bolags möjlighet att söka stöd för laddstolpar

    Skriftlig fråga 2023/24:839 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:839 Enkla bolags möjlighet att söka stöd för laddstolpar av Rickard Nordin C till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Regeringen har i sina budgetar ofta valt att lägga pengar på stöd till laddinfrastruktur. Det är såklart inte tillräckligt som åtgärd när man gör det betydligt dyrare att köpa elbil samtidigt
    Inlämnad
    2024-04-23
    Svarsdatum
    2024-05-02
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)
  • Marksnåla tekniker för Svenska kraftnät

    Skriftlig fråga 2023/24:841 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:841 Marksnåla tekniker för Svenska kraftnät av Rickard Nordin C till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Jag har tidigare frågat energiminister Ebba Busch om regeringen har övervägt att öka stamnätet, eller delar av det, till 800 kilovolt. Det skulle möjliggöra ökad överföring, vilket skulle göra det
    Inlämnad
    2024-04-23
    Svarsdatum
    2024-05-02
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • med anledning av skr. 2023/24:111 Strategi för företag i kulturella och kreativa branscher

    Motion 2023/24:2885 av Elisabeth Thand Ringqvist och Rickard Nordin (båda C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2885 av Elisabeth Thand Ringqvist och Rickard Nordin båda C med anledning av skr. 2023/24:111 Strategi för företag i kulturella och kreativa branscher Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige, liksom EU, bör ligga i framkant och anpassa
    Inlämnad
    2024-04-24
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    2023/24:NU19
  • med anledning av skr. 2023/24:109 De kulturhistoriska värdena inom Svenska kyrkan – om förvaltningen av det kyrkliga kulturarvet

    Motion 2023/24:2887 av Catarina Deremar m.fl. (C)

    Motion till riksdagen 2023/24:2887 av Catarina Deremar m.fl. C med anledning av skr. 2023/24:109 De kulturhistoriska värdena inom Svenska kyrkan om förvaltningen av det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta till vara digitaliseringens möjligheter
    Inlämnad
    2024-04-24
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2023/24:KrU11
  • Denaturering av etanol för fordonsdrift

    Skriftlig fråga 2023/24:815 av Rickard Nordin (C)

    Fråga 2023/24:815 Denaturering av etanol för fordonsdrift av Rickard Nordin C till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Etanol är världens absolut största biodrivmedel och skulle enkelt kunna ersätta bensinen i både nya och gamla bilar. Men etanol får inte säljas som fordonsbränsle i Sverige om det inte blandas med
    Inlämnad
    2024-04-17
    Svarsdatum
    2024-04-24
    Besvarare
    Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Filter