Thomas Östros(S)

Thomas Östros (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil. lic.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-07-31
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-03-22
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2011-03-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2008-02-12 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-01-31 – 2008-02-11
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-22
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-01-31
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-03-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-05-10
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Akademiska sjukhuset

Motion 2011/12:Ub443 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub443 av Pyry Niemi m.fl. (S) Akademiska sjukhuset S2239 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen verkar för en sammanhållen sjukvård vid våra universitetssjukhus och ser till att patientunderlaget säkerställs


Utskottsberedning: 2011/12:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub443 av Pyry Niemi m.fl. (S) (doc, 51 kB)

Museum över den svenska demokratins framväxt

Motion 2011/12:Kr314 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Kr314 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) Museum över den svenska demokratins framväxt S2199 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att inrätta ett museum över den svenska demokratins framväxt i riksdagens


Utskottsberedning: 2011/12:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Kr314 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 47 kB)

Stärkt meddelarfrihet för privatanställda

Motion 2011/12:K340 av Agneta Gille m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:K340 av Agneta Gille m.fl. (S) Stärkt meddelarfrihet för privatanställda S19014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka meddelarskyddet för privatanställda genom att utvidga efterforskningsförbudet så att


Utskottsberedning: 2011/12:KU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:K340 av Agneta Gille m.fl. (S) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.