Stina Bergström(MP)

Stina Bergström (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 72
Titel Studievägledare/Informatör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post stina.bergstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-06-28 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP)

Fråga 2017/18:317 Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar av Stina Bergström (MP) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den senaste tiden har det framkommit oroväckande rapporter om Sveaskogs avverkningar av skyddsvärda skogar. Bland annat har medier i Dalarna de senaste veckorna rapporterat

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:317 av Stina Bergström (MP) (pdf, 78 kB)

Snabbare tåg Oslo-Karlstad-Örebro-Stockholm

Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) Snabbare tåg Oslo–Karlstad–Örebro–Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av att investeringar på järnvägssträckan Oslo–Karlstad–Örebro–Stockholm finns med i


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3367 av Stina Bergström och Jonas Eriksson (båda MP) (pdf, 77 kB)

Naturens rättigheter

Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Naturens rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn med uppgift att ta fram ett förslag på hur naturens rättigheter kan integreras i svensk lagstiftning och tillkännager


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.