Sten Nordin(M)

Sten Nordin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. borgarråd
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-05-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-05-07
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-05-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:TU12 24 maj 2007 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet
Debatt om förslag 2006/07:TU1 11 december 2006 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2006/07:60 av Damberg, Mikael (s) 1 december 2006 Ny pendeltågstunnel eller ett eventuellt tredje spår
Frågestund 23 november 2006 Frågestund

Avskaffa skatteflyktslagen

Motion 2007/08:Sk374 av Staffan Anger och Sten Nordin (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk374 av Staffan Anger och Sten Nordin (m) Avskaffa skatteflyktslagen m1739 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skatteflyktslagen (1995:575). Motivering En av den demokratiska rättsstatens viktigaste stöttepelare


Utskottsberedning: 2007/08:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk374 av Staffan Anger och Sten Nordin (m) (doc, 39 kB)

Det generella strandskyddet

Motion 2007/08:MJ437 av Gustav Blix m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ437 av Gustav Blix m.fl. (m) Det generella strandskyddet m1740 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa det generella strandskyddet. Motivering Idag finns en uppsjö av detaljerade lagar som reglerar


Utskottsberedning: 2007/08:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ437 av Gustav Blix m.fl. (m) (doc, 39 kB)

Anläggningslag

Motion 2007/08:T364 av Sten Nordin och Lisbeth Grönfeldt Bergman (m)

Motion till riksdagen 2007/08:T364 av Sten Nordin och Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) Anläggningslag m1493 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa anläggningslagar i Sverige. Motivering Vårt regelsystem kring byggande i Sverige beskrivs


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T364 av Sten Nordin och Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.