Störningar på webbplatsen

Under onsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Stefan Löfven(S)

Stefan Löfven (S)

Statsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 280
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2012-01-27 –
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.