Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 10 maj 2007 Frågestund
Frågestund 22 mars 2007 Frågestund
Interpellationsdebatt 2006/07:151 av Widman, Allan (fp) 22 december 2006 Reservofficerare i internationella insatser
Interpellationsdebatt 2006/07:131 av Palm, Veronica (s) 22 december 2006 Klusterbomber

Reservofficerare i internationella insatser

Interpellation 2006/07:151 av Widman, Allan (fp)

den 11 december Interpellation 2006/07:151 Reservofficerare i internationella insatser av Allan Widman fp till försvarsminister Mikael Odenberg m Reservofficerare har utnyttjats i många olika befattningar inom Försvarsmaktens utlandsstyrka sedan lång tid tillbaka. Därigenom har statsmakterna tillgodogjort sig investeringen

Inlämnad: 2006-12-11 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Reservofficerare i internationella insatser

Klusterbomber

Interpellation 2006/07:131 av Palm, Veronica (s)

den 5 december Interpellation 2006/07:131 Klusterbomber av Veronica Palm s till försvarsminister Mikael Odenberg m Belgien var i februari i år första land i världen med att införa ett totalförbud mot klusterbomber. Det var ett viktigt steg i kampen för en fredligare värld. Belgien var också först med ett totalförbud

Inlämnad: 2006-12-05 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Klusterbomber

Arvidsjaur

Interpellation 2006/07:124 av Holma, Siv (v)

den 4 december Interpellation 2006/07:124 Arvidsjaur av Siv Holma v till försvarsminister Mikael Odenberg m I riksdagens beslut med anledning av proposition 2004/05:30, om Försvarsmaktens framtida grundorganisation sägs att det ska utvecklas ett center för test- och övningsverksamhet i subarktisk miljö för att

Inlämnad: 2006-12-04 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arvidsjaur

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.