Marietta de Pourbaix-Lundin (M)

Marietta de Pourbaix-Lundin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Fil.kand.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-11-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2010-11-01 – 2014-11-01
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-11-01
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UU18 11 juni 2014 Europarådet
Debatt om förslag 2011/12:UU17 7 juni 2012 Europarådet
Utrikespolitisk debatt 15 februari 2012 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2007/08:517 av Green, Monica (s) 6 maj 2008 Sexuella övergrepp på djur

Körkortsklasser

Motion 2013/14:T374 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:T374 av Marietta de Pourbaix-Lundin M Körkortsklasser M1777 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om synkrav för olika körkortsklasser. Motivering Varje år fråntas runt 7 000 personer sitt körkort på grund av att de


Utskottsberedning: 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T374 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M) (doc, 56 kB)

Djurfrågor

Motion 2013/14:Sk351 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk351 av Marietta de Pourbaix-Lundin M Djurfrågor M1779 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn kring regelverket för vilka organisationer som kan komma i fråga som mottagare av skattereducerade gåvor. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU10 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Sk351 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M) (doc, 59 kB)

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ411 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ411 av Marietta de Pourbaix-Lundin M Strandskyddet M1776 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att bättre infoga proportionalitetsprincipens tillämpning i fråga om strandskyddet.


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ411 av Marietta de Pourbaix-Lundin (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.