Fredrick Federley(C)

Fredrick Federley (C)

Europaparlamentariker

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-27 – 2014-06-15
    • Ledig 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-09-02
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-15
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skademinimeringsprincip

Motion 2013/14:So418 av Fredrick Federley (C)

Motion till riksdagen 2013/14:So418 av Fredrick Federley (C) Skademinimeringsprincip C436 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vård av och omsorg om människor med missbruksproblem. Motivering I den svenska drog- och alkoholpolitiken har länge


Utskottsberedning: 2013/14:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So418 av Fredrick Federley (C) (doc, 53 kB)

Studerande och doktorander från tredjeland

Motion 2013/14:Sf282 av Fredrick Federley (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf282 av Fredrick Federley (C) Studerande och doktorander från tredjeland C371 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en förlängning av visum för studerande och doktorander med ytterligare sex månader efter avslutade


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf282 av Fredrick Federley (C) (doc, 54 kB)

Decentralisering av regionala utvecklingsmedel

Motion 2013/14:N312 av Fredrick Federley (C)

Motion till riksdagen 2013/14:N312 av Fredrick Federley (C) Decentralisering av regionala utvecklingsmedel C373 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av hanteringen av lokala och regionala utvecklingsmedel för att skapa största möjliga


Utskottsberedning: 2013/14:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N312 av Fredrick Federley (C) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.