Cristina Husmark Pehrsson (M)

Cristina Husmark Pehrsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-03-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2013-10-02
    • Vice ordförande 2012-10-17 – 2013-09-16
    • Ledamot 2012-10-04 – 2012-10-16
    • Vice ordförande 2011-10-19 – 2012-09-18
    • Ledamot 2011-10-12 – 2011-10-19
    • Vice ordförande 2010-10-20 – 2011-09-15
    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. M Strandskyddet M1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Strandskyddet är en viktig del i bevarandet av Sveriges natur och fritidsliv. Reglerna som underbygger


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 59 kB)

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Främmande trädslag i skånskt skogsbruk

Motion 2013/14:MJ270 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ270 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Främmande trädslag i skånskt skogsbruk M1853 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna till ökad användning av främmande trädslag i skogsbruket.


Utskottsberedning: 2013/14:MJU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ270 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.