Caroline Hagström (KD)

Caroline Hagström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Titel ridsporttränare/säljare
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

Motion 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges implementering av EG-direktiv 97/24/EG inte skall försvåra


Utskottsberedning: 2002/03:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

tävlingsveterinärer

Skriftlig fråga 2001/02:1336 av Hagström, Caroline (kd)

den 13 juni Fråga 2001/02:1336 av Caroline Hagström (kd) till jordbruksminister Margareta Winberg om tävlingsveterinärer Den 8 februari 2001 fattade riksdagen beslut om att ge regeringen tillkänna att djurskyddslagen bör ändras så att Statens jordbruksverk får rätt att även låta veterinärer som inte är anställda

Inlämnad: 2002-06-13 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

försöksdjur inom utbildning

Skriftlig fråga 2001/02:1266 av Hagström, Caroline (kd)

den 30 maj Fråga 2001/02:1266 av Caroline Hagström (kd) till jordbruksminister Margareta Winberg om försöksdjur inom utbildning I betänkandet Användning av försöksdjur , 2001/02:MJU7, behandlas användning av djur i undervisningen. Utskottet anför bl.a. att man inhämtat information från Regeringskansliet

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.