Billy Gustafsson (-)

Billy Gustafsson (S)

Valkrets Östergötlands län
Född år 1948
Avliden den 6 april 2018

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Suppleant 2004-04-01 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Vice ordförande 2011-05-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-05-06 – 2011-05-11
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KU20 10 juni 2014 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2013/14:KU35 5 mars 2014 Ökad insyn i partiers och valkandidaters finansiering
Debatt om förslag 2013/14:KU5 22 januari 2014 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

med anledning av skr. 2013/14:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Motion 2013/14:K24 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K24 av Björn von Sydow m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen S32006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska verkställa


Utskottsberedning: 2013/14:KU21
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2013/14:K24 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 79 kB)

med anledning av skr. 2013/14:61 En politik för en levande demokrati

Motion 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:61 En politik för en levande demokrati S32005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att partierna ska vara skyldiga att öppet redovisa de bidrag de


Utskottsberedning: 2013/14:KU34
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 77 kB)

med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län

Motion 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län S32004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återkomma med en helhetslösning


Utskottsberedning: 2013/14:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.