Åtgärder för att stärka kontanternas funktionssätt

Debatt om förslag 27 maj 2026
  • Ladda ner

Möjligheten att använda kontanter ska stärkas (FiU39)

Riksdagen sa ja till regeringens förslag att stärka möjligheten att använda kontanter. Följande åtgärder ingår i förslaget:

  • Livsmedelsbutiker och apotek ska med vissa undantag ska vara skyldiga att ta emot kontanter på fysiska försäljningsställen med bemannad kassa.
  • Banker ska vara skyldiga att i betryggande utsträckning i hela landet tillhandahålla platser för kontantinsättningar för konsumenter.
  • Det ska finnas behovsanpassade tjänster för företag för att hantera växelpengar och sätta in dagskassor.

Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2026.

Riksdagen beslutade också att rikta en uppmaning, ett så kallat tillkännagivande, till regeringen om att utreda huruvida även vissa offentligrättsliga tjänster kan omfattas av den skyldighet att ta emot kontant betalning som föreslås för livsmedelsbutiker och apotek.

Utskottets förslag till beslut
Bifall till propositionen. Delvis bifall till motioner med tillkännagivande om att kontantskyldighet för vissa offentligrättsliga tjänster bör utredas. Avslag på övriga motioner.
Riksdagens beslut
Kammaren biföll utskottets förslag.