Yasmine Eriksson (SD)

Yasmine Eriksson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Titel Pressassistent.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865430
E-post yasmine.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, trafikutskottet 18-, näringsutskottet 19- och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Serviceteknikern Johan Norberg och butiksbiträdet Charlotta Eriksson.
  • Utbildning

    YTC Lindholmens gymnasium, Göteborg, slutår 07. Högskolan i Halmstad, HT11. Mälardalens Högskola, VT15.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Partille Stormarknad AB, 06-16. Informationsassistent, Sverigedemokraterna, 16-17. Informationssekreterare, Sverigedemokraterna, 17. Pressassistent, Sverigedemokraterna, 17-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare kultur- och fritidsnämnden, Norrköping, 15-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och kassör, Sverigedemokratisk ungdom i Norrköping, 14-15. Ledamot och kassör, Sverigedemokraterna i Norrköping 15-16. Sekreterare, Ungsvenskarna Norrköping, 15-16. Arbetsgruppsledamot, Ungsvenskarna Östergötland, 15-17. Ordförande, Medlemsträffsutskottet för Ungsvenskarna Östergötland, 16. Ledamot och sekreterare, Sverigedemokraterna Norrköping 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:449 av Yasmine Eriksson (SD) 29 april 2022 Hundsmuggling och risken för rabies

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4748 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4748 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2017:1201 om reduktion av växthusgasutsläpp från vissa


Utskottsberedning: 2021/22:MJU31

Motion 2021/22:4748 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4748 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:207 Tydligare bestämmelser om ersättning vid avslag på ansökningar om tillstånd till avverkning i fjällnära skog

Motion 2021/22:4648 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4648 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:207 Tydligare bestämmelser om ersättning vid avslag på ansökningar om tillstånd till avverkning i fjällnära skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda att ersätta ansökan


Utskottsberedning: 2021/22:MJU30

Motion 2021/22:4648 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4648 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft. Motivering I propositionen finns förslag som ensidigt


Utskottsberedning: 2021/22:MJU28

Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4647 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.