Tomas Kronståhl (S)

Tomas Kronståhl (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 61
Titel Målare/Företagare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tomas.kronstahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-12-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-09-07
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Carl Kronståhl och egenföretagaren May-Britt Kronståhl, f. Oskarsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, yrkesutbildning målare, slutår 86. Militärtjänstgöring, 87. Brandmannautbildning, slutår 93. Brandförmansutbildning, slutår 00.
  • Anställningar

    Målare, BPA, Västervik 86-89. A. Danielssons måleri AB, 89-92. Egen företagare, 92-. Brandman, deltid 92-00. Brandförman, deltid 00-. Kommunalråd 03-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Polisregion syd. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Kalmar län. Vice ordförande, Almi företagspartner, Kalmar län 07-19. Ledamot, Jämställdhetskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-18 och ordförande 14-18. Ordförande, Västerviks kommuns förvaltningsaktiebolag 12-18. Ordförande, primärkommunala nämnden, Kalmar län 06-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Hjorteds socialdemokratiska förening 86-, Västerviks arbetarekommun 03- och Hjorteds GOIF 92-15. Styrelseordförande, Kronståhl och Juhlin måleri AB och Campus i Småland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:UbU15 17 juni 2021 Vuxenutbildning
Debatt om förslag 2020/21:UbU12 14 april 2021 Grundläggande om utbildning
Debatt om förslag 2020/21:UbU8 25 februari 2021 Studiestöd
Frågestund 25 februari 2021 Frågestund

Dokument:

Instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen

Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. S Instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: 2019/20:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige

Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. S Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över globala digitala reklam- och medieleverantörers beskattning i Sverige för att stärka konkurrensneutraliteten


Utskottsberedning: 2019/20:SkU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se