Rolf L Nilson (V)

Rolf L Nilson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel personalkonsulent
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-12-16 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1993/94:247 Investera i hälsa - Prioritera för hälsa

Motion 1993/94:So67 av Eva Zetterberg m.fl. (v)

Dokument


Utskottsberedning: --1993/94:SoU32

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf52 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf52 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet Vänsterpartiet avslår regeringens förslag till riktlinjer för reformeringen av det allmänna pensionssystemet. Vänsterpartiet vill ha ett generellt och obligatoriskt pensionssystem.


Utskottsberedning: ---1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi32 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi32 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutgiltig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Vänsterpartiets reviderade finansplan Sammanfattning För Vänsterpartiet är minskad arbetslöshet det överordnade målet


Utskottsberedning: ---------------------------------------------------------------1993/94:AU19 1993/94:FiU19 1993/94:FiU20 1993/94:SfU26 1994/95:AU9
Riksdagsbeslut (127 yrkanden): , , 63 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.