Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, utbildningsutskottet 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 samt EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingrid Löfström.
  • Utbildning

    Fritidspedagogutbildning.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Vårdbiträde. Arbete vid flyttfirma m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Styrelsesuppleant, Kommuninvest.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad

Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser distansundervisning kap. 5Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2019/20:UbU22

Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning

Motion 2019/20:3533 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3533 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:105 Komvux för stärkt kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Det finns ett starkt värde i att ha en vuxenutbildning som håller hög kvalitet och som förbereder eleverna för


Utskottsberedning: 2019/20:UbU23

Motion 2019/20:3533 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3533 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Betygsinflationen

Interpellation 2019/20:375 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2019/20:375 Betygsinflationen av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Statsrådet Anna Ekström har på ett under sin relativt korta politiska karriär tidigt stadium uppmärksammat och vidtagit åtgärder mot en, får man ändå säga, uppenbar betygsinflation. Regeringen och statsrådet lade

Inlämnad: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:375 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se