Ola Möller (S)

Ola Möller (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 329
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865230
E-post ola.moller[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant skatteutskottet 18- och civilutskottet 18-. Suppleant, Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, slutår 02. Fil. mag., statsvenskap, sociologi, pedagogik och psykologi, Lunds universitet 10.
  • Anställningar

    Lagerarbetare, Tibnor, Malmö 01. Lagerarbetare, Ica-handlarna, Arlöv 03. Restaurangbiträde, Burger King, Lund 04-06. Produktionsledare, Burger King, Lund 06-07. Säljare, Havslunds AS, Oslo 07. Speciallärare, lärare och vikarieansvarig, Centralskolan, Staffanstorp 05-10. Politisk sekreterare, Helsingborgs kommun 10-14. Kommunalråd, Helsingborgs kommun 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Dags för ett modernt statsskick

Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L)

Motion till riksdagen 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. C, S, L Dags för ett modernt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning om avskaffande av monarkin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L) (pdf, 88 kB)

Förbud mot vinster i välfärden

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. S Förbud mot vinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att skattepengar avsedda för välfärd ska gå till välfärd, inte privata vinster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:FiU26

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ett hållbart arbetsliv ger en pension som går att leva på

Motion 2021/22:3089 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3089 av Rikard Larsson m.fl. S Ett hållbart arbetsliv ger en pension som går att leva på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förebyggande förhållningssätt i arbetet med ett hållbart arbetsliv och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: AU

Motion 2021/22:3089 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3089 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se